■ Krompir očistimo, pristavimo v hladni vodi, zavremo in kuhamo 12 minut. ■ Očiščene gobe narežemo na tanke lističe. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ V ponvi segrejemo 2 žlici olja, na katerem nekaj minut pražimo sesekljano čebulo in nalistane gobe. Nazadnje jih začinimo s soljo in sesekljanima zeliščema. ■ Pečico segrejemo na 180 °C. ■ Krompir odcedimo, olupimo in narežemo na tanjša kolesca. ■ Pekač namažemo s preostalim oljem. Vanj razdelimo narezan krompir, čezenj pa potresemo prepražene gobe. ■ Sir drobno naribamo in gladko razmešamo z jajcema. Vse skupaj nalijemo na gobe, pekač pa za 20 minut postavimo v segreto pečico.
Serviranje
Gratiniran krompir z gobami ponudimo kot toplo predjed ali za malico.
Nadomestek
■ Ob slabi gobarski sezoni si pomagamo s posušenimi gobami, pa tudi tako, da del gozdnih gob nadomestimi z gojenimi. ■ Gavdo lahko nadomestimo z edamcem. ■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
■ Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst gozdnih gob, tem boljša jed. ■ Gobe so okusnejše, če jih pripravimo na zob. ■ Dva nevsakdanja, a odlična dodatka k praženim gobam: (mleta) kumina ali / in meta. ■ Čebulo nadomestimo z ustrezno težo šalotke. ■ Najbolj aromatičen je enoletni vrtni timijan.
Nasveti
■ Krompirju dajmo prednost pred kruhom, testeninami in (glaziranim) rižem. Njegova energijska vrednost je tri- do petkrat večja. ■ Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja. ■ Pozorno preberimo opozorila.
Triki
Krompir se med kuhanjem ne razkuha, če ga najprej posolimo, potem pa čezenj nalijemo vodo.
Pojasnila
■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. ■ Gavda je odličen, svetovno znan nizozemski sir iz kravjega mleka s 30 do 40 % maščobe.
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo. ■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo! ■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.
Zanimivosti
V 18. stoletju so poznali kakih 10, leta 2005 pa že več kot 2.000 sort krompirja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept gratiniran krompir z gobami ■ številni različni viri
” Pozorno preberimo opozorila. “
” Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. “
” Krompir se med kuhanjem ne razkuha, če ga najprej posolimo, potem pa čezenj nalijemo vodo. “