■ V posodi pristavimo vodo za kuhanje koromača; vodo blago posolimo. ■ Koromač očistimo; pri dnu ga približno 2 centimetra globoko križno zarežemo.
Priprava
■ Koromač položimo v soljen krop; kuhamo ga približno 20 minut. ■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. ■ Kuhan koromač odcedimo in podolžno razpolovimo. ■ V globlji ponvici segrejemo polovico masla, na katerega zložimo razpolovljen koromač. Pokritega počasi dušimo 10 minut. Nazadnje ga po potrebi dosolimo ter potresemo s sesekljanim peteršiljem. ■ Pečico segrejemo na 180 °C. ■ Nizek ognjevaren pekač namažemo z maslom. ■ Bešamel. V kozici segrejemo preostalo maslo. Med mešanjem postopoma vmešamo moko, nazadnje pa vse skupaj zalijemo z mlekom. Dodamo po ščepec soli in sveže mletega belega popra, potem pa med mešanjem počasi kuhamo vsaj 5 minut; gl. opozorila. ■ Koromač preložimo v pomaslen pekač. Potresemo ga z drobtinami in drobno nastrganim parmezanom ter prelijemo z bešamelom. Nazadnje pekač za 10 do 12 minut potisnemo v segreto pečico, da se jed zlato rjavo obarva.
Serviranje
Gratiniran koromačz bešamelom ponudimo kot toplo predjed ali prilogo neposredno iz pečice.
Nadomestek
Parmezan ustrezno nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi domači zbrinc.
Izboljšanje
Koromač skuhamo v zelenjavni osnovi ali v čisti mesni juhi, lahko z dodatkom belega vina.
Nasveti
■ Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele. ■ Parmezan je v kuhinji najpogosteje začimba, zato ga jedem dodajamo varčno. Prevelika količina naribanega sira lahko zaduši ostale okuse. ■ gl. gratiniranje zelenjave
Pojasnila
■ Bešamel je edina omaka, ki jo zavestno pripravljamo različno gosto, v odvisnosti od nadaljnje uporabe. Gostoto uravnavamo s spreminjanjem razmerja med moko in maslom ter mlekom, pa tudi z dolžino kuhanja. ■ Med gratiniranjem se na jedi naredi zlato rumena skorja, ki jo ščiti pred sušenjem, hkrati pa jedi daje lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
■ Koromač ima pri nas tudi številna druga imena, na primer finokio (po italijanskem finocchio), komarček, sladki komarček, trebušasti janež in zelenjavni komarček. ■ Profesionalni kuharji gratinirajo v salamandru.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo. ■ Bešamel temeljito prekuhamo, da izgubi okus po moki. Seveda pri tem pazimo, da se ne obarva ali celo zažge.
Zdravilni učinki
(domnevni) Če pazimo na vitko postavo, sodi koromač med naše najboljše zaveznike. 100 gramov vsebuje pičlih 9 kalorij.
Zanimivosti
Strokovnjaki Konzorcija parmigiano reggiano (it.) redno preverjajo kakovost sira. S posebnim kladivcem ugotavljajo popolno homogenost sira, pri čemer slišijo značilen zamolkel zvok. Že najmanjši odmev je znak napake, kar pomeni, da sir ne dobi blagovne znamke, ampak gre na ribanje in v vrečke.
Viri
različni viri
” Koromač je na voljo skozi vse leto, najokusnejši pa je pozimi. “
” Gratiniranja - pri nas pogosto uporabljajo izraz "oskorjenje" - ne mešajmo z "opekanjem". “
Sorodni recepti
Camembert v pečici
Delikatesna preproščina. Hlebček camemberta prešpikamo z zobotrebcem, pokapljamo z belim vinom in z olivnim oljem ...