Predpriprava
■ V posodi pristavimo in zavremo vodo za
blanširanje paradižnika in koromača.
■ Paradižnike 30 sekund blanširamo, potem pa jih olupimo, razkosamo na osmine in razsemenimo.
■ Čebulo olupimo in zrežemo na drobne kockice.
■ Česen olupimo in drobno
sesekljamo.
Priprava
■ V posodi segrejemo 2 žlici olja, na katerem med mešanjem zlato rumeno
prepražimo nakockano čebulo in sesekljan česen.
■ Na čebulo stresemo paradižnik, dodamo timijan in lovorov list, prilijemo vročo
govejo juho ter posolimo. Pokrijemo in počasi
kuhljamo.
■ Koromač očistimo; zelenje prihranimo, gomolje pa narežemo na približno centimeter široke rezine, ki jih v kropu blanširamo 5 minut.
■ Blanširan koromač s penovko predenemo v paradižnikovo omako, potem pa vse skupaj pokrito kuhljamo še 15 minut.
■ Pečico segrejemo na 220 °C.
■ Koromač in paradižnik začinimo s sveže mletim črnim poprom, potem pa oboje v plasteh nadenemo v ovalno ognjevarno posodo.
■ Mocarelo odcedimo in zrežemo na kocke, ki jih potresemo po zelenjavi. Nazadnje po zelenjavi potresemo drobtine in sveže nariban parmezan, vse skupaj pa pokapljamo s preostalim oljem. Posodo za 8 do 10 minut postavimo na srednje vodilo v segreti pečici.
■ Koromačevo zelenje drobno sesekljamo.
Serviranje
Gratiniran koromač s paradižnikom in mocarelo ali gratinirana koromač in paradižnik z mozzarello je lahko lažja glavna jed (za 4 osebe) ali topla predjed ali priloga (za 8 oseb), ki jo pred serviranjem potresemo s sesekljanim koromačevim zelenjem.
Nadomestek
■ Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci ali s pelati iz pločevinke.
■ Čebulo nadomestimo s šalotko.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ gl. nadomestek
Nasveti
Ko kupujemo koromač, izbiramo manjše, povsem bele in čvrste glavice. Pri večjih glavicah pred pripravo obrežemo ali odstranimo zunanje vlaknaste dele. Gl. tudi pojasnila.
Pojasnila
■ Italijani ločijo med moškimi in ženskimi gomolji koromača. Prvi so čokatejši in okroglejši, ženski pa so ploščatejši in podolgovatejši. Moški so hrustljavejši in manj vlaknati, imajo pa tudi razkošnejši vonj, to pa so tiste kvalitete, ki jih posebej cenimo pri koromaču, ki ga uživamo presnega.
■ Paradižnik razsemenimo zato, da zmanjšamo količino tekočine, s tem pa pospešimo njegovo termično obdelavo. Semena pa odstranjujemo tudi zaradi uravnoteženja kisline, ki jo je prav v semenih največ.
■ Mocarela (ital. mozzarella) je svetovno znan mehak, bel sir. Izvirnega pripravljajo z mlekom bivolic, sicer pa zanj vse pogosteje uporabljajo polnomastno ali delno posneto kravje mleko.
■ Med gratiniranjem se na jedi naredi zlato rumena skorja, ki jo ščiti pred sušenjem, hkrati pa jedi daje lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
Različice
gl. gratiniran koromač (številne različice)
Ideje
■ Improvizirajmo. Paradižnik se zelo lepo dopolnjuje tudi z baziliko, drobnjakom, pehtranom, česnom, peteršiljem, origanom, rožmarinom in žajbljem.
■ gl. gratinirana zelenjava (številne različice); koromač (številne različice)
Opombe
■ Koromač ima pri nas tudi številna druga imena, na primer finokio (po italijanskem finocchio), komarček, sladki komarček, trebušasti janež in zelenjavni komarček.
■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
■ Profesionalni kuharji gratinirajo v salamandru.
Opozorila
Uživanje nezrelih zelenih paradižnikov ni priporočljivo, ker vsebujejo bazična rastlinska strupa solanin in fomatin.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Čebulo, česen, (ekstra deviško) olivno olje, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Porcija jedi vsebuje približno 415 kalorij. Viri
■ dopolnjen recept gratiniran koromač s paradižnikom in mocarelo ali gratinirana koromač in paradižnik z mozzarello iz knjige Velika sodobna kuhinja, Kellermann, Monika, Učila International, Tržič 2003
■ številni različni viri Spletne povezave
■ spletni nakup kuharskih knjig založbe Učila International
■ spletni nakup drugih knjig Monike Kellermann (angleško, nemško; Amazon)