Priprava
■ V manjši kozici zavremo soljeno vodo. Grah izluščimo, izluščenega pa stresemo v krop, v katerem ga kuhamo pribl. 3 minute. Da se zmehča. Zamrznjenega ni potrebno kuhati.
■ Mlado čebulo narežemo na tanka kolesca, tudi zdravo zelenje. Kuhan grah odcedimo.
■ Pripravimo
vodno kopel. V posodi, na katero se prilega plitev krožnik.
■ V multipraktiku zmiksamo skuto, moko, olje, jajca in žličko soli. Do gladkega. Mešanico postrgamo v skledo ter primešamo grah in mlado čebulo. Testo je precej gosto. Če je pregosto, primešamo kakšno žlico vode.
■ Večjo ponev (brez prijemanja) segrejemo in jo tanko poškropimo ali namažemo z oljem. Še bolje, če delamo z dvema ponvama hkrati. V ponev nalijemo za pribl. 0,6 dl testa. Testo razmažemo s hrbtno stranjo žlice v krog (7–10 cm). Palačinko pečemo kake 3 minute, da se na površini naredijo mehurčki.
■ Palačinko obrnemo in jo počasi pečemo še pribl. 2 minuti. Pečeno preložimo na krožnik nad vodno kopeljo, potem pa podobno spečemo še preostale.
■ Maslo počasi stopimo. Čebulo za posip narežemo na tanka kolesca.
Serviranje
Palačinke pokapljamo s stopljenim maslom in potresemo z narezano čebulo.
Grahove palačinke s skuto, maslom in mlado čebulo so delikatesna (pred)jed, če jih obložimo s kakovostnim prekajenim lososom. Če je mogoče, jih servirajmo sproti, takoj ko so pečene.
Nadomestek
■ Marantino moko lahko nadomestimo s koruzno.
■ Sveži grah lahko nadomestimo z izluščenim zamrznjenim. Količino zmanjšamo za polovico.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
gl.
serviranje
Nasveti
■ Ko skuto kupujemo na tržnici, jo poskusimo. Sveža skuta je prijetnega in le za spoznanje kiselkastega okusa. Nekoliko starejša skuta je precej kisla in tudi nekoliko greni.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pojasnila
Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja.
Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta.
Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje. Pri Italijanih je znana kot rikota (
ricotta).
Različice
Ideje
gl. grah (številne
ideje); mlada čebula (številne
ideje);
palačinke (
nasveti, triki, pojasnila…); skuta (številne
ideje)
Opombe
Testo je izvirno pripravljeno s sladko riževo moko (
sweet rice flour), mleto iz (brezglutenskega!) kratkozrnatega glutenskega riža, znanega kot lepljivi riž (
sticky rice).
Opozorila
■ Izogibajmo se skuti z oznako
light, z znižanim odstotkom maščobe. Pri izdelkih s to oznako maščobe pogosto nadomestijo z ogljikovimi hidrati. Vsebujejo tudi različne dodatke za izboljšanje okusa, poleg tega pa so te različice skute redkejše.
■ Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega vedno kupujemo grah v strokih. Če dva stroka podrgnemo drugega ob drugega, slišimo pri sveže nabranem grahu značilno škripanje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
grahove palačinke s skuto, maslom in mlado čebulo (izvirno:
pea pancakes) s portala
bon appétit, fotografija
Hirsheimer Hamilton
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletno naročilo revije
bon appétit