Priprava
■ Grah izluščimo in stresemo v multipraktik. Dodamo mandlje, baziliko in limonov sok. Zmiksamo, da se sestavine povežejo.
■ Med nadaljnjim miksanjem postopoma prilivamo olje. Da dobimo gladek, kremast pesto. Začinimo ga s soljo in s sveže mletim poprom.
Serviranje
Grahov pesto je ena od številnih variacij znamenite italijanske hladne bazilikine omake. Za k testeninam, zelenjavnim juham (enolončnicam) ipd.
Izboljšanje
■ Pestu primešamo nariban parmezan. Po potrebi ga razredčimo z dodatnim oljem.
■ gl.
ideje
Triki
Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm.
Različice
Ideje
■ gl.
bazilika (številne
ideje); grah (številne
ideje);
mandlji (številne
ideje)
■ Grah najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, krebuljico, meto*, muškatnim oreščkom (ne v kombinaciji z zelišči), peteršiljem*, rožmarinom, šetrajem in žajbljem.
Opombe
Iz 1 kg stročjega graha dobimo približno 500, pri mladem grahu pa celo samo 300 g grahovih zrn.
Opozorila
Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega nikoli ne kupujemo oluščenega, ampak le tistega v strokih. Če dva stroka podrgnemo drugega ob drugega, slišimo pri sveže nabranem grahu značilno škripanje.
Zanimivosti
Beseda pesto izvira iz italijanske besede
pestare (strt, zdrobljen). Pesto, kakršnega poznamo danes, je prvič zapisan leta 1863 v kuharici
La Cuciniera Genovese, Giovannija Battiste Ratta.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
grahov pesto,
Laura, z bloga
FORK KNIFE Swoon
■ fotografija
Watteflaum
■ številni različni viri