Predpriprava
■ Govejo juho pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.
■ Stročji fižol očistimo in narežemo.
■ Čebulo olupimo in drobno
sesekljamo.
Priprava
■ V širši posodi segrejemo olje, na katerem med občasnim mešanjem 4 do 5 minut
pražimo sesekljano čebulo.
■ Jurčke očistimo in narežemo na lističe.
■ Na prepraženo čebulo stresemo narezana fižol in gobe, potem pa vse skupaj med mešanjem pražimo 2 minuti.
■ Vsebino v posodi zalijemo z vročo govejo juho. Začnimo s soljo, zavremo in počasi
kuhamo približno 8 minut, odtlej fižol vsako minuto poskusimo, če je že kuhan. Skuhamo ga
na zob.
■ Juho nazadnje začinimo s poprovo mešanico in odstavimo.
Serviranje
Odlična goveja juha s stročjim fižolom in jurčki bo še boljša, če k njej ponudimo opečene kruhove kocke.
Nadomestek
Čebulo nadomestimo s šalotko.
Izboljšanje
■ Skupaj s čebulo prepražimo 1 do 2 sesekljana stroka česna in žlico sesekljanega peteršilja.
■ Improvizirajmo. Stročji fižol se zelo lepo ujame tudi s timijanom, šetrajem in žajbljem.
■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Pri nakupu stročjega fižola izbiramo mlade, zamolklo zelene ali živo zelene ali rumene plodove. Stroki naj bodo čvrsti, krhki in brez madežev. Svež stročji fižol je napet, ko ga prelomimo, glasno poči.
■ Vode od kuhanja stročjega fižola ne zavržemo, ampak jo uporabimo kot osnovo za pripravo zelenjavke ali kakšne zelenjavne juhe.
■ Z nitastega stročjega fižola niti odstranimo še pred kuhanje, saj trde in neprijetne ostanejo tudi po njem. Na voljo pa so tudi sorte stročjega fižola brez niti. Gl. tudi triki.
■ Kadar kuhamo govejo juho, je vedno skuhamo nekaj več. Višek ohladimo in zamrznemo, da nam je kakšen deciliter ali liter dobre juhe vedno pri roki. Goveja juha je namreč tudi osnova za pripravo številnih drugih juh, omak in jedi.
Triki
Težje odstranljive niti s stročjega fižola odstranimo tako, da fižol pred pripravo 3 minute blanširamo.
Pojasnila
V kulinariki ločujemo fižol in stročji fižol, čeprav govorimo o isti rastlini. Nedozorelo stročje je stročji fižol, zrelo, izluščeno zrnje pa fižol.
Različice
■ Izvensezonska različica te juhe je juha s fižolom in suhimi jurčki.
■ gl. juha iz stročjega fižola
Ideje
gl. fižolova juha
Opombe
Kuharji si o pranju gob nismo enotni. Ena skupina pranje pod tekočo hladno vodo zagovarja, češ da na ta način odstranimo priokuse gozdne podrasti. Druga skupina pranje odsvetuje, saj naj bi se gobe napile vode. Vsekakor pa gobe vedno temeljito obrišemo, po potrebi pa tudi skrtačimo s posebnim čopičem ali z nežno kuhinjsko krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
Opozorila
■ Presen stročji fižol vsebuje strupeno beljakovino fazin, ki povzroča zlepljenje eritrocitov. Fazin se razgradi že po nekaj minutah kuhanja, zato nekateri viri svetujejo, da v domovih z majhnimi otroci, v hladilniku hranimo blanširan stročji fižol.
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo!
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo.
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove.
■ Kadar govejo juho kuhamo brez pokrovke, postane meso trše in žilavo, hkrati pa izhlapi kar nekaj dišavnih snovi.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Čebulo (gl. opozorila), (ekstra deviško) olivno olje in stročnice uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Vse stročnice, tako tudi stročji fižol, učinkovito znižujejo holesterol. Če uživamo 85 gramov kuhanega fižola dnevno, se raven holesterola v povprečju zniža za 10 %. Stročnice nadalje uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike, vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Zanimivosti
■ Stročji fižol naj bi kot poročno darilo v Francijo prinesla Katarina Medičejska, ko se je leta 1533 možila s Henrikom II.
■ Gobe so včasih prištevali k rastlinam, danes pa so povsem samostojna skupina. Imajo lastnosti rastlin in živali, od rastlinskega sveta pa se razlikujejo predvsem po tem, da nimajo klorofila.
Viri
■ dopolnjen recept goveja juha s stročjim fižolom in jurčki iz knjige Gobe za sladokusce, Carluccio, Antonio, Pomurska založba, Murska Sobota 1992
■ številni različni viri Spletne povezave
■ Dobrodošli pri Carlucciojevih, knjige, recepti in trgovina Antonia Carluccia (angl.)
■ Antonio Carluccio, kratka biografija (angl.)