■ Fižol čez noč namočimo v hladni vodi; gl. nasveti. ■ Zjutraj fižol odcedimo, prelijemo s hladno vodo, pristavimo, zavremo in skuhamo skoraj do mehkega; gl. okvirček. ■ Suhe jurčke stresemo v skodelico. Prelijemo jih s toliko hladne vode, da jih prekrije, in namakamo 30 minut. ■ Govejo juho pristavimo, zavremo in pustimo na toplem. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo.
Priprava
■ V širši posodi segrejemo olje, na katerem med občasnim mešanjem 4 do 5 minut pražimosesekljano čebulo. ■ Kuhan fižol odcedimo in stresemo na prepraženo čebulo. Dodamo namočene jurčke (z vodo vred), potem pa vse skupaj med mešanjem pražimo 2 minuti. ■ Vsebino v posodi zalijemo z vročo govejo juho. Začnimo s soljo, zavremo in počasi kuhamo približno 8 minut. ■ Juho nazadnje začinimo s poprovo mešanico in odstavimo.
Serviranje
Odlična goveja juha s fižolom in suhimi jurčki bo še boljša, če k njej ponudimo opečene kruhove kocke.
Nadomestek
Čebulo nadomestimo s šalotko.
Izboljšanje
■ Fižol (s)kuhamo skupaj z 1 lovorovim listom. ■ Skupaj s čebulo prepražimo 1 do 2 sesekljana stroka česna in žlico sesekljanega peteršilja. ■ gl. nadomestek
Nasveti
■ Fižol med namakanjem vpije precej vode. Zato bodimo pozorni, da ga zalijemo z zadostno količino. Sicer se nam lahko zgodi, da fižol ostane na suhem. ■ Kadar kuhamo govejo juho, je vedno skuhamo nekaj več. Višek ohladimo in zamrznemo, da nam je kakšen deciliter ali liter dobre juhe vedno pri roki. Goveja juha je namreč tudi osnova za pripravo številnih drugih juh, omak in jedi.
Triki
Fižol v ekonom loncu skuhamo za tretjino hitreje. Priprava jedi pa je še hitrejša, če uporabimo že kuhan fižol iz pločevinke.
Pojasnila
V kulinariki ločujemo fižol in stročji fižol, čeprav govorimo o isti rastlini. Nedozorelo stročje je stročji fižol, zrelo, izluščeno zrnje pa fižol.
Različice
■ Sestavine zalijemo s polovično količino goveje juhe, potem pa odkrite kuhamo toliko časa, da tekočina skoraj povsem izhlapi. Različico ponudimo kot zelenjavno prilogo. ■ Sezonska različica te juhe je goveja juha s stročjim fižolom in jurčki. ■ gl. fižolova juha
Ideje
gl. juha iz stročjega fižola
Opombe
Sušenje gob je idealen način shranjevanja za uporabo izven sezone. Med sušenjem v gobah ohranimo okus, aromo in sestavo.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage,lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Kadar govejo juho kuhamo brez pokrovke, postane meso trše in žilavo, hkrati pa izhlapi kar nekaj dišavnih snovi. ■ Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan. ■ gl. okvirček
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila), (ekstra deviško) olivno olje in stročnice uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Vse stročnice, tako tudi fižol, učinkovito znižujejo holesterol.Če uživamo 85 gramov kuhanega fižola dnevno, se raven holesterola v povprečju zniža za 10 %. Stročnice nadalje uravnavajo krvni sladkorin so idealno živilo za diabetike,vsebujejo veliko vlaknin,povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Zanimivosti
Drago Jeseničnik, upokojeni rudar iz Velenja, je uplenil povsem zdravega in čvrstega jurčka, težkega 2,80 kilograma. (2002)
Viri
■ dopolnjen recept goveja juha s fižolom in suhimi jurčki iz knjige Gobe za sladokusce, Carluccio, Antonio, Pomurska založba, Murska Sobota 1992 ■ številni različni viri