■ Mleko pristavimo v kozici in segrejemo tik pod vrelišče. ■ V globlji ponvici razpustimo maslo, na katerega stresemo moko. Med mešanjem jo pražimo 1 minuto. ■ Ponvico z moko odstavimo, potem pa med mešanjem z metlico postopoma prilijemo vroče mleko, da dobimo povsem gladko omako; gl. triki. ■ Omako pristavimo, potem pa jo pri nizki temperaturi med nenehnim mešanjem kuhljamo približno 15 minut, da se zgosti in postane gladka. ■ Omako odstavimo in začinimo s soljo, sveže mletim poprom in muškatnim oreškom.
Uporaba
Gosta bela omaka ali gost bešamel je omaka, s katero gratiniramo različne jedi (še posebej v grški in italijanski kuhinji), je pa tudi osnova za nekatere druge omake.
Izboljšanje
■ Omaki nazadnje primešamo 1 do 2 rumenjaka. ■ Če omaki primešamo 4 žlice smetane za kuhanje, postane žametasta.
Nasveti
Pri praženju najprej segrejemo posodo, potem pa dodamo maščobo in druge sestavine po receptu.
Triki
■ Če se na omaki naredijo grudice, jo pretlačimo skozi gosto cedilo. ■ Gostoto bešamela lahko reguliramo tudi tako, da preredkega pristavimo in med mešanjem zgostimo z masleno kocko, pregostega pa razredčimo z dodatkom (vročega) mleka. Gl. tudi lahka bela omaka.
Pojasnila
■ Grki imajo malo omak, pa še te so preproste, vendar pa je njihova vloga pomembna. Po njihovem okusu ali barvi so bile poimenovane številne grške jedi. ■ Številne pomembne hranilne snovi se v mleku skrivajo v nemastnem delu. Količina hranilnih snovi v (pol)posnetem mleku torej ni bistveno manjša kot v polnomastnem.
Različice
gl. lahka bela omaka (lahek bešamel; manjša količina masla in moke)
Ideje
■ Številne grške omake lahko pripravimo nekaj dni v naprej, do uporabe pa jih hranimo v hladilniku. Večino omak lahko shranimo tudi kot ozimnico. ■ gl. bešamel (različice)
Opombe
Različno zapisovanje imena osebe Béchameil infrancoskega imena omake (béchamel) je pravilno.
Opozorila
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno naj bi bilo po pisanju nekaterih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za večino srčnih obolenj. ■ Omako temeljito prekuhamo, da izgubi okus po moki. Seveda pri tem pazimo, da se ne obarva ali celo zažge.
Zdravilni učinki
(domnevni) Mleko uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Gl. tudi opozorila.
Zanimivosti
■ Bešamel je edina omaka, ki jo zavestno pripravljamo različno gosto, v odvisnosti od nadaljnje uporabe. Gostoto uravnavamo s spreminjanjem razmerja med moko in maslom ter mlekom, pa tudi z dolžino kuhanja. Gl. tudi lahka bela omaka. ■ Bela omaka je bolj znana kot bešamel, poznali pa so jo že v Antični Grčiji, ko so namesto masla najbrž uporabljali olivno olje, namesto moke pa mlet bulgur.
Viri
■ dopolnjen recept gosta bela omaka ali gost bešamel iz knjige Vefa’s Kitchen, Phaidon Press, New York 2009 ■ številni različni viri