■ Papriki spečemo v pečici ali na žaru, ohladimo, olupimo, razsemenimo in zrežemo na večje kose. ■ Govedino oprhamo pod tekočo vodo, obrišemo in zrežemo na približno 4 centimetre velike koščke. ■ Česen olupimo in pretlačimo. ■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. ■ Pelate iz pločevinke drobno sesekljamo. ■ Kostno juho pristavimo in zavremo.
Priprava
■ V posodi segrejemo olje, na katerem prepražimo koščke mesa, da se enakomerno obarvajo. ■ Mesu dodamo sesekljano čebulo, narezane pečene paprike, moko in mleto papriko. Med mešanjem vse skupaj pražimo 1 do 2 minuti. ■ Prepražene sestavine zalijemo z vročo kostno juho. Dodamo sesekljane pelate, paradižnikovo mezgo, kis, sol, sveže mlet črni poper, strt česen in lovorov list. Zavremo, potem pa pokrito počasi kuhljamo 90 minut. ■ Krompir olupimo in zrežemo na četrtine. Stresemo ga k mesu, nato pa vse skupaj kuhamo še približno 30 minut, da se zmehčata meso in krompir. ■ Drobnjak drobno narežemo.
Serviranje
Iz juhe odstranimo lovorov list, juho pa razdelimo v jušne krožnike ali skodelice. Vsaki porciji dodamo del kisle smetane, vse skupaj pa potresemo z narezanim drobnjakom. Golaževa juha je nasitna enolončnica, ki jo ponudimo kot malico ali samostojno jed.
Nadomestek
Kostno juho v kakovostnejši različici nadomestimo s čisto govejo juho, v slabši pa z juho iz jušne kocke.
Izboljšanje
■ Jedi skupaj z mleto rdečo papriko dodamo malo mlete kumine. ■ gl. ideje
Nasveti
■ Najboljšo govedino dobimo od 4 do 6 let starega pitanega vola. ■ Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja. ■ Pri krompirju na splošno velja, da so čvrste sorte primerne za solate, za pečenje, za kuhan krompir v oblicah, za slan krompir ter za ocvrtke in cmoke, pripravljene iz surovega krompirja. Mokaste sorte so primerne za priloge k zelenjavnim jedem in omakam, za pireje, za juhe in jedi iz krompirjevega testa. ■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo.
Triki
Ko mleto papriko potresemo na vročo maščobo, spremeni svojo živo rdečo barvo v manj privlačno rjavkasto. Temu se izognemo, če mleto papriko najprej gladko razmešamo v nekaj žlicah izbrane tekočine (vode, čiste juhe, osnove, vina), potem pa jo vmešamo v odstavljeno jed. Pripravo jedi nato nadaljujemo po receptu.
Pojasnila
■ Meso v prehrani ni nenadomestljivo živilo, vendar z njim preprosteje uživamo zdravo in uravnoteženo prehrano. Je bogat vir beljakovin, maščobnih kislin, mikroelementov in vitaminov. Seveda pa rdeče meso v zdravi prehrani na jedilnike uvrščamo bolj poredko. ■ Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih. ■ Izven sezone so pelati iz pločevinke precej kakovostnejši od svežega paradižnika. Edina izjema so češnjevci, drobni sladki paradižniki.
Različice
gl. brezmesna golaževa juha; dalmatinska golaževa juha; dunajska golaževa juha; golaževa juha II; golaževa juha s kislim zeljem; golaževa juha s trganci; golaževa juha z nojevim mesom; močna golaževa juha; pekoča golaževa juha; preprosta golaževa juha ipd.
Ideje
■ Jedi lahko skupaj s čebulo dodamo sesekljan čili po okusu, kako pekočo jed bomo pripravili, pa lahko reguliramo tudi z ostrino mlete rdeče paprike. ■ gl. bograč; enolončnica (številne različice); goveji golaž; perkelt
Opombe
■ V slovenski kulinarični literaturi najpogosteje mešamo pojme golaž, golaževa juha, bograč in perkelt (madž. pörkölt). To, kar je pri nas golaž, je v resnici perkelt; govedina v gosti čebulni omaki. Golaž, kakor ga pojmujejo na Madžarskem, je pravzaprav naša golaževa juha, bograč pa je različica golaža, poimenovana po kotličku (madž. bogracs), v katerem ga pripravljamo. Da zmede ne povečamo, ostajamo pri Gurmanu pri klasičnem slovenskem poimenovanju golaža in njemu podobnih jedi. ■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
Zdravilni učinki
(domnevni) Čebulo (gl. opozorila), česen, papriko, paradižnik in večino zelišč uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Krava v povprečju vsak dan poje 45 kilogramov trave. Za občutek sitosti mora jesti 8 ur.
Viri
številni različni viri
” Najboljšo govedino dobimo od 4 do 6 let starega pitanega vola. “
” Kostno juho v kakovostnejši različici nadomestimo s čisto govejo juho, v slabši pa z juho iz jušne kocke. “