Predpriprava
■ Kdor ima svežo hobotnico, jo očisti (gl. VIDEO na dnu strani), očiščeno pa zamrzne za 24 ur.
■ Kdor ima zamrznjeno hobotnico, jo odmrzne v hladilniku. Čez noč.
■ Kdor bo kuhal čičeriko, jo namoči v hladno vodo čez noč. Ješprenj namočimo v hladno vodo vsaj za 30 minut.
Priprava
■ Hobotnico položimo v lonec. Prelijemo jo s hladno vodo, zavremo in kuhljamo kakih 45–60 minut. Ne smemo je skuhati do mehkega (!).
Vodo za kuhanje hobotnice ne solimo. Med kuhanjem spušča morsko vodo in je zadosti slana sama po sebi.
■ Čičeriko odcedimo in oprhamo. Pristavimo jo v hladni vodi in skuhamo do mehkega. Ko zrno zlahka stremo med prstoma, je kuhana.
■ Če se nam ne mudi, hobotnico ohladimo v vodi od kuhanja. V vsakem primeru pa jo olupimo in drobno narežemo. Vodo prihranimo.
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Česen drobno sesekljamo.
■ V loncu pristavimo olje, čebulo, paradižnikovo mezgo, ščep soli in lovorov list. Počasi (!) pražimo 10–15 minut; med pogostim mešanjem.
Hobotnico najbolj preprosto zmehčamo tako, da jo vsaj za 24 ur zamrznemo. Ali pa kupujemo že zamrznjene. Pri preverjenem trgovcu, da so jadranske.
■ Dodamo česen in pražimo še minuto. Prilijemo pivo in na hitro prevremo. Da izhlapi večji del alkohola. Dodamo odcejeni ješprenj, hobotnico, pretlačene paradižnike in odcejene, blago natrte kapre. Počasi kuhljamo kakih 10 minut. Med občasnim prilivanjem vode od kuhanja hobotnice.
■ Dodamo še malo soli in čilije (kdor jih želi) in pokrito kuhljamo še 20 minut.
■ Nazadnje dodamo odcejeno čičeriko in del sesekljanega peteršilja. Če je potrebno prilijemo še malo vode od kuhanja hobotnice. Zavremo in kuhljamo še 10 minut. Da so vse sestavine enakomerno skuhane. Jed nazadnje začinimo s sveže mletim poprom in s preostalim peteršiljem.
Serviranje
Golaž iz hobotnice, čičerike in ješprenja ponudimo s kakšnim dobrim kruhom ali s
koruzno polento.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah. Gl.
opozorila.
Ješprenj so oluščena in obdelana zrna ječmena, znana tudi kot ječmenova kaša. Droben ješprenj je ješprenjček.
■
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■
Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna stročnica, visoka 20-25 cm. V kratkih strokih ima 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje. Vse vrste so hranljive in lahko prebavljive.
■
Ko izbiramo vrhunski paradižnik (iz pločevink), segajmo po italijanskih sortah
San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino. Ne pozabimo pa niti na volovsko srce.
Opozorila
Ohranimo morsko favno. Ne kupujmo hobotnic, lažjih od 1,5 kg. Ki se niso imele možnost razmnoževati.
■ Ko čičerko namakamo v toplejših mesecih, lahko dobi neprijeten vonj. Znebimo se ga, če vodo 2- do 3-krat zamenjamo. Ali pa posodo z namočeno čičerko položimo v hladilnik.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
golaž iz hobotnice, čičerike in ješprenja (izvirno:
gulaš od hobotnice sa slanutkom i ječmom)
Nasja Duplančić, z bloga
Mama, ja sam gladan (hrv.)
■ številni različni viri
Nasja Duplančić