Predpriprava
■ V kozici pristavimo in zavremo vodo za
blanširanje paradižnika.
■ Jurčke očistimo, obrišemo in narežemo na debelejše lističe. Česen olupimo in drobno sesekljamo.
■ V širši posodi pristavimo olje in sesekljan česen. nežno ga prepražimo. Dodamo narezane gobe, ki jih premešamo. Pražimo jih kakih 5 minut med občasnim mešanjem.
■ Paradižnik blanširamo, olupimo in razkosamo na četrtine.
■ Prepraženim jurčkom dodamo namočene suhe jurčke. Z vodo vred. Na vse skupaj pretlačimo paradižnik, zavremo in med občasnim mešanjem kuhamo še 10 minut.
■ Čisto govejo juho pristavimo, zavremo in pustimo na toplem. Baziliko potresemo z grobo soljo, potem pa jo grobo sesekljamo.
■ V posodo prilijemo vročo govejo juho. Začinimo s soljo, s sveže mletim črnim poprom in s sesekljano baziliko. Zavremo.
■ Kruhove rezine po obeh straneh zlato rumeno opečemo. V suhi ponvi, v pečici, v opekaču ali na žaru.
Serviranje
Rezine opečenega kruha razdelimo v segrete jušne krožnike. Prelijemo jih z juho, na katero drobno nastrgamo parmezan.
Gobova juha s paradižnikom, kruhom in parmezanom jenasiten obrok za vse okuse. Pogosto obložena s pečenim jajcem.
Nadomestek
■ Jurčke izven sezone nadomestimo s 600 g šampinjonov in 10 g posušenih jurčkov. Suhe jurčke 15 minut pred pripravo prelijemo z majhno količino mlačne vode.
■ Izven sezone so češnjevci edini kakovostni sveži paradižniki.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Baziliko izven sezone nadomestimo s pestom iz kozarca.
Izboljšanje
■ Gobe so okusnejše, če jih pripravimo na zob.
■ Jurčke kombiniramo z drugimi gobami. Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst gozdnih gob, tem boljša jed.
Nasveti
■ Pri nabiranju jurčkov dajemo prednost srednje velikim jurčkom s pretežno smetanovo barvo. Izogibajmo se temnim, drobnim jurčkom, ki so sicer gobarska trofeja, nimajo pa toliko značilnega okusa.
■ Parmezan hranimo v hladilniku, v predalu za sir. Pred tem ga ovijemo v prozorno folijo ali položimo v škatlo za sir.
Pojasnila
■ Kuharji si o pranju gob nismo enotni. Ena skupina pranje oziroma prhanje pod tekočo hladno vodo zagovarja, češ da na ta način odstranimo priokuse gozdne podrasti. Druga skupina pranje odsvetuje, saj naj bi gobe na ta način izgubile del značilnega okusa, če niso povsem mlade, pa se lahko vode tudi napijejo. Vsekakor pa gobe vedno temeljito obrišemo, po potrebi pa tudi skrtačimo s posebnim čopičem ali z nežno krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
Različice
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo!
■ Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Znanstveniki se strinjajo, da je med obolelimi za rakom bistveno manj tistih, ki imajo na jedilniku pogosteje brokoli, čebulo, korenček, paradižnik in pomaranče.
Zanimivosti
Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine. Poleg tega vsebujejo gobe lecitin, tipično sestavino živil živalskega izvora. Zato gobe včasih imenujemo tudi gozdno meso.
Viri
■ urejen in dopolnjen recept
gobova juha s paradižnikom, kruhom in parmezanom (izvirno:
gobova juha po toskansko) iz knjige
Gobe za sladokusce, Carluccio, Antonio, Pomurska založba, Murska Sobota 1992
■ številni različni viri