Priprava
■
Kostno juho zavremo in pustimo na toplem.
■ Krompir, korenček in paradižnik očistimo in narežemo na kockice. Gobe očistimo in zrežemo na debelejše lističe. Lisičke in podobne gobe natrgamo. Peteršilj, čebulo in česen ločeno drobno sesekljamo.
■ V loncu segrejemo 4 žlice olivnega olja. Na njem svetlo prepražimo sesekljano čebulo. Posolimo, dodamo sesekljan česen in premešamo. Le toliko, da zadiši. Dodamo narezane gobe in sesekljan peteršilj. Med občasnim mešanjem pražimo pri visoki temperaturi. Da tekočina izpari.
■ Prepražene gobe zalijemo z vročo kostno juho. Dodamo zelišča in zavremo.
■ V skodelici gladko razmešamo moko in pribl. 1 dl hladne vode. Podmet med mešanjem juhe postopoma vlijemo vanjo.
■ V ponvi segrejemo preostalo olivno olje. Na njem na hitro prepražimo nakockan krompir in korenček. Potem ju pokrijemo in počasi zdušimo do mehkega. Po potrebi po žlicah prilivamo čisto juho.
■ Zdušeni zelenjavi primešamo nakockan paradižnik, potem pa vse skupaj med mešanjem pražimo še nekaj minut. Posolimo. Zdaj se kuhar odloči: ali vse skupaj strese v juho ali pa vse skupaj pred tem zmiksa s paličnim mešalnikom. Možen kompormis je polovica zmiksane zelenjave.
■ Nekaj žlic čiste juhe gladko razmešamo s 3 žlicami kisle smetane. Mešanico nalijemo v juho. Začinimo jo s soljo in sveže mletim črnim poprom. Zavremo in odstavimo.
Serviranje
Vroča
gobja juha ali gosta enolončnica z gobami in krompirjem gre na segrete jušne krožnike ali skodelice. Vsaki porciji dodamo po žličko do žlico kisle smetane. Gosta juha z gobami in krompirjem je lahko samostojna jed. H kateri ponudimo
ajdove žgance. Gl. tudi
izboljšanje.

Gosta juha z gobami in krompirjem
Nadomestek
■ Sveže jurčke izven sezone nadomestimo z zamrznjenimi ali/in s posušenimi. V primeru slabe gobarske sezone lahko gozdne gove kombiniramo z gojenimi. Gosta juha z gobami in krompirjem je podobno okusna v vseh različicah.
■ Gobja juha je še bolj okusna, če kostno juho nadomestimo s čisto
govejo juho. Za brezmesno jed pa z
zelenjavno osnovo.
■ Belo vino lahko nadomestimo z limonovim sokom.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Čebulo nadomestimo s šalotko. Skupaj s čebulo lahko prepražimo za zvrhano žlico drobno nakockane mesnate slanine. Ali pancete.
■ Juhi dodamo ščep mlete kumine.
■ Juho postrežemo z drobno nastrganim parmezanom. A previdno, da ne preglasimo vodilne vloge gob.
■ gl.
nadomestek, nasveti
Nasveti
Najokusnejša je gobova juha z mešanimi gobami. Med njimi naj ne bi manjkali jurčki in lisičke. Okus gobove juhe še izboljšamo s prgiščem suhih jurčkov.
Pojasnila
■ Šalotka je pravzaprav delikatesna čebula.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Opombe
Gozdnih gob ne peremo, ker izperemo tudi del značilnega okusa. Če niso povsem mlade, pa se lahko vode tudi napijejo. Gobe pa vsekakor temeljito obrišemo. Po potrebi jih tudi skrtačimo s posebnim kuhinjskim čopičem ali z nežno kuhinjsko krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste, ki jih 100 % poznamo. Če jih je premalo, gozdne kombiniramo z gojenimi. Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne pozabimo na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Gobe so težko prebavljivo živilo, zato jih uživamo v manjših količinah.
Zanimivosti
■ Gobe so včasih prištevali k
rastlinam, danes pa so povsem samostojna skupina. Imajo lastnosti rastlin in živali. Od rastlinskega sveta se razlikujejo predvsem po tem, da nimajo
klorofila.
■ O gobah so obširno pisali že stari Rimljani in stari Grki. Aristotel in Teofrast sta jih delila na
mykes (navadne gobe),
hydnon (gomoljike) in
pezis (prašnice).
Viri
■ dopolnjen in urejen recept
gobja juha ali gosta enolončnica z gobami in krompirjem, ki jo je pripravila
Mateja Marincelj v stari ljubljanski
gostilni Pri stričku (FB), za revijo Jana, 23.8.2006, v sodelovanju z gurmanom; foto
THE PICKY EATER
■ številni različni viri