Priprava
■ GOBOVA JUHA. V posodi pristavimo vodo za
blanširanje paradižnika. Gobe
očistimo.
■
Piščančjo osnovo pristavimo, zavremo in pustimo na toplem.
■ Belušno zeleno drobno sesekljamo. Korenček narežemo na kockice.
■ Paradižnika za 20 sekund položimo v krop. Nato ju odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine in narežemo na drobne kockice. Čebulo in česen drobno sesekljamo tik pred uporabo.
■ V loncu pristavimo olivno olje, korenček ter belušno zeleno, čebulo in česen. Med občasnim mešanjem jih nekoliko prepražimo.
■ Očiščene gobe narežemo na debelejše lističe.
■ Preden se zelenjava med praženjem obarva, ji dodamo narezane gobe. Med mešanjem jih pražimo toliko časa, da tekočina izpari. Primešamo nakockan paradižnik in zalijemo z vročo piščančjo osnovo. Posolimo, odišavimo z osmukanim timijanom, zavremo in kuhamo nekaj minut. Da se juha nekoliko zgosti.
■ Peteršilj osmukamo in drobno sesekljamo. V juho vmešamo sveže mleti poper in peteršilj.
Serviranje
Gobova juha ali juha z mešanimi gobami je najboljša vroča. Nalijemo jo v segrete jušne skodelice in ponudimo z dobrim domačim kruhom.
Nadomestek
■ Piščančjo osnovo nadomestimo s
čisto perutninsko juho ali s čisto
govejo juho. Za brezmesno različico uporabimo
zelenjavno osnovo. Juha z mešanimi gobami je v vseh primerih odlična.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Pri gobjih jedeh velja pravilo: čim več različnih vrst gozdnih gob, tem boljša jed. Tudi gobova juha ni izjema.
■ Čebulo nadomestimo s šalotko.
■ Kakovostnejše ekstra deviško olivno olje, okusnejša jed.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Peteršilj je v evropskih kuhinjah najpogosteje uporabljeno zelišče. V zeliščnih šopkih ga pogosto kombiniramo s timijanom in z lovorovim listom.
Različice
Ideje
gl.
piščančja osnova (številne
ideje)
Opombe
Kuharji si o pranju gob nismo enotni. Ena skupina pranje oz. prhanje pod tekočo hladno vodo zagovarja. Češ da na ta način odstranimo priokuse gozdne podrasti. Druga skupina pranje odsvetuje, saj naj bi gobe na ta način izgubile del značilnega okusa. Če niso povsem mlade, pa se lahko vode tudi napijejo. Vsekakor pa gobe vedno temeljito obrišemo. Po potrebi tudi skrtačimo s posebnim čopičem ali z nežno krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste gobe, ki jih 100 % poznamo! Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne smemo pozabiti na ustrezno zaščito pred klopi. Mnenja o cepljenju so deljena, sredstva proti klopom v obliki razpršilcev pa menda pomagajo.
■ Gobe so težko prebavljivo živilo, zato jih uživamo v manjših količinah.
Zdravilni učinki
Belušno zeleno prištevamo med afrodiziake.
Zanimivosti
Gobe so včasih prištevali k rastlinam, danes pa so povsem samostojna skupina. Imajo lastnosti rastlin in živali, od rastlinskega sveta pa se razlikujejo predvsem po tem, da nimajo klorofila.
Viri
■ dopolnjen recept
gobova juha ali juha z mešanimi gobami (izvirno:
juha od gljiva),
chefinja Ana Ugarković, revija Grazia, 2006
■ številni različni viri