Priprava
■ Paradižnike, kumaro in papriko očistimo in narežemo na kockice. Polovico jih stresemo v multipraktik.
■ Mlado čebulo očistimo in narežemo na kolesca, vključno z zdravim zelenjem. Stresemo jo v multipraktik.
■ Lubenico narežemo na kocke, ki jih izpeškamo in stresemo v multipraktik.
■ Česen in osmukano baziliko grobo sesekljamo.
■ Čili očistimo, razsemenimo in grobo sesekljamo. Skupaj s česnom in peteršiljem ga stresemo v multipraktik. Prilijemo olje in kis, dodamo sol in sveže mleti poper, potem pa vse skupaj zmiksamo v gladko juho. Po okusu jo dodatno začinimo s soljo ali/in s sveže mletim poprom.
■
Gaspačo z lubenico prelijemo v skledo, v kozarce ali v skodelice. Po njem potresemo prihranjeno nakockano zelenjavo. Gaspačo (in avokado, če ga uporabimo) položimo v hladilnik vsaj za 3 ure, še bolje (!), čez noč.
■ Avokado narežemo na kockice.
Serviranje
Ohlajen
gaspačo z lubenico potresemo z avokadom in/ali z mikrozelenjem (če ga imamo). Izdatno jo pokapljamo z ekstra deviškim olivnim oljem in ponudimo. Za malico ali lahek samostojni obrok. Gl. tudi
nasveti.
Nadomestek
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Ko izbiramo vrhunski paradižnik (iz pločevink), segajmo po italijanskih sortah
San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino.
Nasveti
■ Črte na lubenici izdajajo njeno starost, zato vedno izbiramo plodove s svetlejšimi progami. Te so zrelejše, okusnejše in slajše. Stran, ki je ležala na zemlji (svetlejši oval), naj bo rumenkasta ali bež, nikakor bela ali svetlo zelena. Če je na lubenici še pecelj, naj bo rahlo zvit. Segamo po slajših
ženskih plodovih, ki jih prepoznamo po razširjenem krogu na dnu lubenice.
■ Avokado, takoj ko ga razpolovimo, pokapljamo z limonovim sokom. Sicer dragocene nenasičene maščobne kisline v stiku z zrakom oksidirajo, kar povzroči porjavitev in zmanjšanje hranilne vrednosti.
■ Gaspačo pred serviranjem vedno dobro ohladimo. Med hlajenjem se aktivirajo in povežejo vsi okusi. K jedi praviloma ponudimo
tropezones, drobne kockice opečenega kruha.
Pojasnila
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na klinčke in meto.
Različice
gl.
gaspačo (številne
različice); hladne juhe (številne
različice);
kremne juhe (številne
različice);
melonin gaspačo ipd.
Ideje
gl. lubenica (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje)
Opombe
Gaspačo je znan iz rimskih časov, ko so si pastirji pripravljali juho iz starega kruha, česna, kisa, olja in vode. Kasneje so kmetje jedi dodali zelenjavo, kot izdaten dodatek. Gaspačo so uživali med delom na polju, saj jih je nasitil, pogasil žejo, hkrati pa so v organizem vnesli potrebne minerale in vitamine.
Opozorila
Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
■ Beseda
gazpacho izvira iz latinske besede
caspa, ostanek.
■ Lubenice izvirajo iz Afrike, kjer še rastejo kot divja rastlina. V egipčanskih grobovih so našli slike melon in lubenic iz obdobja 4000 let pr.n.š.
Reki
Del dazpacho no hay empacho (z gaspačom si ne boš pokvaril želodca), španski
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gaspačo z lubenico (izvirno: watermelon gazpacho)
Jeanine Donofrio in
Jacka Mathewsa, z bloga
LOVE & LEMONS■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Jeanine in Jacka