Priprava
■
GANAŠ, ganache. Smetano segrejemo tik pod vrenje. Čokolado nadrobimo v skledico. Prelijemo jo z vročo smetano in počakamo minuto, dve. Premešamo, da dobimo gosto tekočo omako. Nalijemo jo v 4 kozarce, ki jih položimo v hladilnik.
■ MANDLJEVA KREMA. Kdor želi, lahko mandlje blanšira 30 sekund, blanširane pa olupi. V tem primeru vzame kakšnega več. (Ne)olupljene mandlje blago opečemo v pečici ali v suhi ponvi. Opečene ohladimo,
■ Jagode stresemo v cedilo, ki ga potopimo v hladno vodo. Cedilo zibamo sem ter tja, da voda doseže vse sadeže. Nato jih dobro odcedimo in posušimo na papirnatih kuhinjskih brisačah. Nazadnje s konico ostrega nožka porežemo peclje z lističi.
■ Ohlajene mandlje zmeljemo.
■ Zmehčano maslo, sladkor in rumenjaka stepamo, da dobimo gladko kremo. Vmešamo mlete mandlje, kremo pa razdelimo po ohlajenem ganašu. Po kremi lahko nabrizgamo nekaj stepene smetane. Po vrhu razdelimo cele ali narezane jagode; gl. izboljšanje. Sladico lahko nekoliko ohladimo v hladilniku.
Serviranje
Ganaš, mandljeva krema in jagode v kozarcu, preprosta sladica usklajenih okusov.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Jagode lahko nadomestimo s kakšnim drugim sezonskim sadjem. Zlasti z jagodičevjem. Lahko pa tudi s sadjem iz (domačega) kompota.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
■ Očiščene jagode lahko narežemo na četrtine ali na debelejše lističe. Potresemo jih z malo sladkorja. Nazadnje jih izdatno pokapljamo z limoninim sokom, ribezovim likerjem (
cassis), s pomarančnim likerjem (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevim žganjem (kirš), z janeževim žganjem (
sambuca) ali s konjakom. Če se jagod lotimo na ta način, se sladice lotimo pri jagodah.
■ Vsaka sladica z jagodami je še okusnejša, če del jagod nadomestimo z gozdnimi jagodami.
Nasveti
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Pojasnila
Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
Različice
Ideje
■ gl.
čokolada (številne
ideje);
jagode (številne
ideje); maslo (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Če smetana za ganaš zavre, obstaja verjetnost, da se čokolada v smetani ne stopi enakomerno. Tako namesto gladke kreme dobimo vmes neželene grudice.
Opozorila
■ Za čokolado po svetu letno porabimo več kot 7 milijard evrov. Večino, žal, za škodljive, dobro promovirane mlečne čokolade, ki na 100 g vsebujejo kar 58 % sladkorja.
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Berimo deklaracije. Izogibajmo se nakupu izluščenih ali/in mletih oreškov saj hitro postanejo žarki. Če pa že, jih hranimo v hladilniku.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ganaš, mandljeva krema in jagode v kozarcu (izvirno: neodoljivi desert u čaši)
Ana-Marija Bujić, s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri