Priprava
■ Lisičke očistimo s kuhinjskim čopičem ali s krtačko ali s papirnato brisačo. Zelo umazane le na hitro oprhamo s hladno vodo. Očiščene lisičke natrgamo na večje koščke, manjše pustimo cele.
■ Beli del pora narežemo na kolesca, ta pa na drobno; potrebujemo za 3 žlice narezanega pora. Pečico ogrejemo na 180 stopinj ali pa aktiviramo zgornji žar. Jajca blago stepemo. Peteršilj osmukamo in zrežemo na tanke rezance.
■ V ognjevarni ponvi razpustimo košček masla, na katerega stresemo por in lisičke. Oboje pražimo, da por ovene, lisičke pa se blago obarvajo. Prilijemo stepena jajca in nežno premešamo. Po vrhi potresemo sol, sveže mleti poper in peteršilj. Vse skupaj pečemo nekaj minut.
■ Ponev odstavimo, po jajcih pa potresemo nekaj drobnih koščkov mehkega kozjega sira. Ponev položimo v ogreto pečico za 3–4 minute.
Serviranje
Jed prinesemo an mizo v ponvi, a jedce opozorimo, da je posoda vroča (!).
Fritata z lisičkami je lahko za zajtrk, za malico ali za toplo predjed.
Nadomestek
Por lahko nadomestimo s šalotko ali s čebulo.
Izboljšanje
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Jedi s porom so mnogo okusnejše, če uporabimo samo beli in rumeni do svetlo zeleni del pora.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M.
■ Med najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
■ Frtalja (tudi fritata, fritaja, frtala) je po nekaterih virih slovenska narodna jed iz primorske kuhinje. V resnici prihaja iz Italije, kjer je znana kot
fritatta. V slovenski Istri jo pripravljajo s panceto, pršutom, divjimi šparglji, bljuščem, mlado čebulo, divjim radičem, zeleno, gobami, gomoljikami, polži in s paradižniki.
Različice
gl. fritata (številne
različice);
omleta z lisičkami ipd.
Ideje
gl.
jajce (številne
ideje); lisička (številne
ideje)
Opombe
Lisičke so zaradi barve, strukture, oblike in okusa za mnoge dobrojedcem najboljše gobe sploh. Na splošno pa velja, da je vsaka gobja jed še boljša, če vsebuje več različnih vrst gob.
Opozorila
■ Povprečno veliko kokošje jajce vsebuje približno 240 mg holesterola. To pa je skoraj toliko, kot naj bi ga človek zaužil v dnevnem obroku.
■ Lisičke praviloma pripravljamo pri nizki temperaturi, sicer postanejo trde.
Zanimivosti
Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v Sheffieldu in Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
fritata z lisičkami (izvirno: funch's chanterelle frittata)
Annie Corrigan, s portala
Earth eats
■ številni različni viri