Priprava
■ Bučki grobo naribamo v skledo. Čebulo drobno sesekljamo ali narežemo na karseda drobne kockice. Stresemo jo na bučke. Nekaj lističev mete prihranimo, večino pa grobo sesekljamo s ščepom soli. Sesekljane stresemo na zelenjavo v skledi.
■ Zelenjavo v skledi posolimo in premešamo.
Porcija jedi vsebuje pribl. 280 kalorij.
■ V veliki ognjevarni ponvi segrejemo olje. Dodamo mešanico iz sklede, ki jo pražimo 5 minut. Med občasnim mešanjem.
■ V pečici segrejemo zgornji žar.
■ Jajca blago stepemo s kajenskim poprom. Feto nadrobimo, kaki 2/3 nadrobljene primešamo jajcem.
■ Jajčno mešanico enakomerno nalijemo po prepraženi zelenjavi. Počakamo pol minute, da jajca prodrejo skozi zelenjavo. Vse skupaj pečemo 4–5 minut.
Meto najbolje kombiniramo z (abecedno): baziliko, česnom, koriandrom in peteršiljem.
■ Ponev položimo pod zgornji žar v pečici. Da se fritata zlato zapeče.
■ Čili narežemo na kolesca, če se odločimo zanj.
Serviranje
Pečeno fritato potresemo s preostalo feto, s čilijem in s prihranjeno meto.
Fritata z bučkami, feto in meto je jed za zajtrk (za 4), za malico ali za lažji samostojni obrok (za 2).
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Meta je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih jih kot zelišče uporabljamo kakih 30 vrst. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■
Improvizirajmo.
Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
Vsebnost hranilnih snovi v jajcih je odvisna od hranilnih snovi v krmnem obroku kokoši. Eno jajce (pribl. 58 g) v povprečju vsebuje 78 kalorij.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■
Kajenski poper (
cayenne pepper) so istoimenski čiliji (
Capsicum annum; tudi
Guinea spice, cow-horn pepper, red hot chili pepper, aleva, bird pepper; 30.000-50.000 SHU). Pa tudi ostra, nekoliko sladkasta začimbna mešanica teh čilijev in gvinejskega popra (
Aframomum melegueta).
■
Narečni izraz fritata, frtalja ali fritaja izhaja iz italijanske
frittate. Za razliko od klasičnih omlet, jajc in sestavin, ki jih položimo/potresemo nanje, med pečenjem ne mešamo. Ponev preprosto pokrijemo in počakamo 2-3 minute (glede na količino jajc), da se spečejo tudi po vrhu. Tako dobimo nekakšno
omleto. Ki jo zrežemo na trikotnike, pogosto zvrnjeno na krožnik. Večje fritate spečemo v pečici ali pa jih dokončamo pod zgornjim žarom.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh rumeno obarva.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
fritata z bučkami, feto in meto (izvirno:
courgette, feta and mint frittata) s portala
delicious.
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletno naročilo revije
delicious.
■ spletna trgovina
delicious.