Priprava
■ FRITATA S KOZJIM SIROM IN BUČKINIMI CVETOVI. Šalotki narežemo na karseda drobne kockice.
■ V ponvi brez prijemanja pristavimo olje in šalotko. Počasi segrejemo in pražimo 3 minute. Dodamo koruzna zrna in pražimo še 2 minuti.
Kdor ne mara kozjega sira, ga lahko nadomesti z rikoto ali s feto.
■ V skledici stepemo jajca, mleko, sol in sveže mleti poper.
■ Bučkine cvetove položimo v ponev v eni plasti. Prilijemo jajčno mešanico in pečemo, da se začne strjevati ob robu. Fritato dvignemo z lopatko in pustimo, da jajca tečejo pod njo. Pribl. 5 minut.
■ Pečico segrejemo na 190 stopinj.
Fritata z bučkinimi cvetovi
■ Ko se jajca strdijo, po fritati nadrobimo sir. Ponev preložimo v segreto pečico za 10 minut.
■ Fritato vzamemo iz pečice. Hladimo jo kakih 10 minut.
Fritata (frittata) je preprosta italijanska jajčna jed. Podobna omleti, le da je obogatena s sirom, z mesom ali/in s sezonsko zelenjavo.
■ Drobnjak drobno, koper / baziliko pa grobo narežemo.
Serviranje
Po fritati potresemo drobnjak in koper / baziliko. Nazadnje po njej natrgamo drobnjakove cvetove. Kdor ga uporablja, doda še mikrozelenje.
Frtalja s kozjim sirom in bučkinimi cvetovi je lažja samostojna jed.
Sorodni recepti
Fritata s kozjim sirom
Kuharski leksikon
■
Jajca hranimo v hladilniku v originalni kartonski embalaži. Ločeno od drugih živil, na temperaturi in do roka, označenih na embalaži. Jajca ležijo z ožjim delom navzdol, da ostane rumenjak v sredini. Pa da pride čim manj v stik z zrakom, ki se nabere v njegovem širšem delu.
Jajce je edino naravno živilo, ki zahvaljujoč lupini med kuhanjem zadrži hranilne snovi. Med pečenjem se izgubijo.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Koruza je sveže nabrana, če se iz rumenega zrna pocedi mleči sok. Ko po njem potegnemo z nohtom.
■
Koruzo najbolje* kombiniramo z (abecedno): baziliko, čebulo, česnom, čilijem, črnim poprom, drobnjakom, kajenskim poprom, koriandrom, limetami, limonami, lisičkami, luštrekom, majaronom, maslom*, mleto rdečo papriko (sladko), papriko (zlasti zeleno), peteršiljem, slanino, sirom (še posebej s feto, parmezanom), smetano*, šalotko in
worcestersko omako.
■
Med najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
Fritata z bučkinimi cvetovi
■
Česnov ali kitajski drobnjak (Allium tuboresum) je kuhinjsko zelišče, ki zraste 40-50 cm visoko. Stebelca / listi so sivo zelene barve in niso cevasti. Cvetovi so beli, cveti pa avgusta in septembra. Ima prijeten okus po česnu, uporabljamo pa ga kot česen ali/in kot drobnjak.
■
Frtalja (tudi fritata, fritaja, frtala) je po nekaterih virih slovenska narodna jed iz primorske kuhinje. V resnici prihaja iz Italije, kjer je znana kot
fritatta. V slovenski Istri jo pripravljajo s panceto, pršutom, divjimi šparglji, bljuščem, mlado čebulo, divjim radičem, zeleno, gobami, gomoljikami, polži in s paradižniki. V Goriških Brdih jo delajo iz jajc, mleka in kostanjeve moke. Vipavci jo pečejo iz razžvrkljanih jajc, mleka, moke, melise, mete, koromača, peteršilja in zelene. Tolminci poznajo frtaljo iz kopriv, regrata, rukole, rmana, lističev trobentic, pokalice, luštreka, pehtrana in naribanega sira.
Opozorila
Drobnjaka ne sekljamo, da ne poškodujemo nežnih cevastih lističev. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
frtalja s kozjim sirom in bučkinimi cvetovi (izvirno:
zucchini blossom corn goat cheese frittata)
Vy Tran, z bloga
Beyond Sweet and Savory
■ številni različni viri
Vy Tran