Priprava
■ Dva plitva pekača obložimo s peki papirjem.
■ Češnjevce očistimo in razpolovimo. Če želimo okrasne češnjevce, kakor na fotografiji, skupaj z razpolovljenimi pristavimo še nekaj celih češjnevcev, kar na vejicah.
■ Jajčevca očistimo in zrežemo na kocke.
■ Pečico ogrejemo na 160 ºC.
■ Česen olupimo in pretlačimo.
■ V en pekač stresemo nakockana jajčevca, ki ga potresemo s česnom. V drugo pekač zložimo razpolovljene češnjevce, s prerezano stranjo navzdol. Zelenjavo začinimo s soljo in s sveže mletim poprom, nazadnje pa jo pokapljamo s po 1 žlico olja. Pekača položimo v ogreto pečico za 40–45 minut. Sredi pečenja preverimo, če je potrebno jajčevce obrniti.
■ Pinjole blago opečemo v suhi ponvi; le toliko, da zadišijo.
■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje testenin.
■ Krop posolimo in vanj stresemo fregolo. Kuhamo jo 10–12 minut,
na zob.
■ Pečeno zelenjavo vzamemo iz pečice.
■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo nazaj v posodo. Pokapljamo jih s preostalim oljem, potem pa dodamo pečeno zelenjavo in dobro premešamo. Da se zelenjava oprime vseh testenin. Na sestavine v posodi natrgamo bazilikine lističe, nazadnje pa nanje stresemo še opečene pinjole.
Serviranje
Fregola s pečenimi češnjevci in jajčevci gre na mizo kar v posodi. Da se ne hladi. K jedi ponudimo parmezan in ribežen, da si ga vsak jedec nariba po okusu.
Nadomestek
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom
fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Nasveti
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin.
■ Oreške, še posebej izluščene (mlete) hranimo v hladilniku ali zmrzovalniku, da dlje ohranijo kakovost in hranilno vrednost.
Pojasnila
■ Fregola je po okusu sladkasta in oreškasta. Dodajamo jo različni m juha m in ragujem. Kuhana je odličen dodatek različnim solatam, zelo okusna pa je, če jo preprosto začinimo z izbranim olivnim oljem in potresemo z naribanim pekorinom.
■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi
zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Testo za testenine iz pšenice durum je zaradi velike vsebnosti glutena voljno, elastično in toliko prožno, da se testenine med pripravo in nato pri sušenju ne lomijo in pokajo. Takšne testenine so tudi okusnejše od tistih iz navadne pšenice.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
■ Bazilike se med seboj razlikujejo po višini (nižje so aromatičnejše), barvi, velikosti lističev ter po vonju in okusu. Bazilika vsebuje linalol, ki v pretežni meri definira njen vonj. Je svežega, rahlo sladkastega okusa in hladne, pikantne arome, ki nekoliko spominja na klinčke in meto.
■ Parmezan ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe.
Različice
gl.
špageti s pečenimi češnjevci in pinjolami;
testenine s češnjevci (številne
različice)
Ideje
gl.
fregola (
ideje); češnjevci (številne
ideje)
Opombe
Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevci, cvetača in sladki krompir.
Zanimivosti
■ Paradižnik so v Evropi sprva imenovali
tomato, perujsko jabolko in volčja
breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena
paradies-apfel (rajsko jabolko).
■ Jajčevci so na Bližnjem Vzhodu
meso revnega moškega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
fregola s pečenimi češnjevci in jajčevci (izvirno: fregola with roasted tomato and aubergine) Valerie Necchio, z bloga
Life love food ■ številni različni viri