Predpriprava
■ FRANCOSKI ROGLJIČEK. V skledo presejemo moko, kvas in mleto sol. Dobro premešamo z metlico. Na sredini naredimo jamico. Vanjo nalijemo toplo mleko in ugnetemo gladko testo. Če je potrebno, prilijemo še malo mleka. Testo pokrijemo s kuhinjsko krpo. Vzhajamo ga 40 minut pri sobni temperaturi.
■ Vzhajano testo razvaljamo v pravokotnik. Premažemo ga z 1/3 masla sobne temperature; gl.
pojasnila.
■ Testo trikrat prepognemo in še enkrat pazljivo razvaljamo. Premažemo ga z drugo tretjino masla. Postopek ponovimo še enkrat; gl.
opombe. Testo pokrijemo in pustimo vzhajati 30 minut.
Priprava
■ Vzhajano testo razvaljamo (ne pretanko), da dobimo 2 daljša trakova, široka 15 cm. Izrežemo trikotnike, ki jih zvijemo (gl.
nasveti) in oblikujemo v polmesece oziroma rogljičke. Zložimo jih v pekač, obložen s peki papirjem. Pokrite vzhajamo 15-30 minut.
■ Pečico segrejemo na 200 °C.
■ Vzhajane rogljičke premažemo z rumenjakom. Francoski rogljički se pečejo pribl. 15 minut.
Serviranje
Francoski rogljiček ali francoski kifeljčki (tudi
pariški rogljički) so klasično pecivo za zajtrk. K nenadevanim ponudimo maslo, džem ali marmelado in/ali kavo s smetano.
Shranjevanje
Surov francoski rogljiček je primeren za zamrzovanje. V zamrzovalniku so obdrži do 45 dni. Pred pečenjem ga odmrznemo v hladilniku. Čez noč. Spečemo ga po receptu.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira. Francoski rogljiček pripravimo izključno z maslom.
Francoski rogljiček; foto KING ARTHUR
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru. Predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Tekočina za kvašeno testo naj bo bolj mlačna do topla. Najboljša je segreta na 35-40 °C. Kadar je tekočina prehladna, se kvasne celice ne množijo. Prevroča tekočina pa jih uniči.
■ Francoski rogljiček najepše oblikujemo, če ga začnemo zvijati od širšega dela proti vrhu.
Triki
Če se maslo v hladilniku navzame neprijetnega vonja, ga položimo na manjši krožnik. Dodamo nekaj lističev svežega žajblja, ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Čez noč. Naslednji dan je maslo kot sveže.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke. Moko pred pripravo testa presejemo, da se znebimo morebitnih grudic.
■ Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenenega, lažje nadzorujemo količino soli.
Francoski rogljiček; foto Jul's kitchen
■ Zmehčano maslo je maslo sobne temperature.
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne. Pri čemer formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa.
Različice
■ Francosko rogljiček lahko pred zvijanjem testa nadenemo. Najpogosteje z marmelado. Lahko pa tudi s kakšnim drugim
namazom.
Opombe
Če želimo, da se testo posebno lepo lista, ga moramo razvaljati in prepogniti najmanj štirikrat.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
Zanimivosti
Croissant je v prevodu
mladi mesec.
Viri
■ dopolnjen recept
francoski rogljiček ali francoski kifeljčki (tudi
pariški rogljički) s spletnega portala
coolinarika (hrv.)
■ fotografija z bloga
MON PETIT FOUR
■ številni različni viri