Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Francoska štruca

    Priljubljena, ozka in počasi vzhajana do meter dolga bela francoska štruca s hrustljavo skorjico
    5.00 11 ni podatka čas priprave: nad 24 ur zahtevnost: (5.00; 11 ocen) 16. april 2015 št. ogledov: 7679
    Avtor: Urednik
    Receptov: 15293
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    kvašeno predtesto
    • 280 g moke, 500
    • 5 g soli
    • 1/2 žličke suhega kvasa
    • 1,9 dl vode
    kvašeno testo
    • kvašeno predtesto
    • 280 g moke, 500
    • 5 g soli
    • 1/2 žličke suhega kvasa
    • 1,7 – 2 dl vode
    posip
    • pšenični zdrob ali koruzna moka

    Predpriprava

    ■ Kvašeno predtesto. V skledo presejemo moko. Dodamo kvas in sol ter premešamo. Prilijemo vodo in pregnetemo, le toliko, da se sestavine povežejo in oblikujejo v kroglo. Testo naj bo srednje mehko; po potrebi dodamo malo moke ali vode.
    ■ Zmes predenemo na pomokano delovno površino. Gnetemo jo 4 do 6 minut, da dobimo mehko in prožno testo.
    ■ Večjo skledo premažemo z oljem. Vanjo položimo testo, skledo pa pokrijemo s kuhinjsko krpo ali s prozorno folijo. Vzhaja naj približno 60 minut oziroma toliko časa, da naraste za 50 odstotkov.
    ■ Vzhajano testo na hitro pregnetemo. Položimo ga nazaj v skledo, pokrijemo kakor prej in za 1 do 3 dni položimo v hladilnik.

    Priprava

    ■ Predtesto vzamemo iz hladilnika. Razdelimo ga na 10 približno enako težkih kosov, ki jih pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo vzhajati 60 minut.
    Kvašeno testo. V skledo presejemo moko. Dodamo kvas in sol ter dobro premešamo. Naposled dodamo kvašeno predtesto in vodo, potem pa vse skupaj ugnetemo v mehko, a ne pretirano lepljivo testo. Po potrebi dodamo malo moke.
    ■ Testo predenemo na pomokano delovno površino, na kateri ga gnetemo 10 minut. Da dobimo prožno testo, ki ga z dlanmi med gnetenjem obenem tudi ogrejemo.
    ■ Veliko skledo premažemo z oljem. Vanjo položimo testo, ki ga pokrijemo s kuhinjsko krpo ali prozorno folijo. Pri sobni temperaturi naj vzhaja približno 2 uri, da naraste na dvojno količino.
    ■ Vzhajano testo predenemo na pomokano delovno površino. Razdelimo ga na 3 približno enake dele. Prvi kos na hitro pregnetemo, potem pa ga z dlanmi nežno raztegnemo v pravokotnik, a ne preširokega. Testo prepognemo, oba konca pa z zunanjo stranjo dlani stisnemo skupaj. Testo po potrebi še enkrat prepognemo, da dobimo obliko francoske štruce. Enako oblikujemo še preostala 2 kosa testa. Testo pustimo počivati 5 minut. Če opazimo, da se testo krči, ga pustimo še nekaj minut, potem pa ga znova oblikujemo.
    ■ Kuhinjski prt potresemo z moko. Nanj preložimo štruce, pri čemer med vsako štruco dvignemo prt, da se ne dotikajo, so pa testo ena ob drugi; gl. fotografijo in pojasnila. Štruce pustimo vzhajati 45 do 75 minut, da vzhajajo za 50 odstotkov. Ko se vzhajanega testa dotaknemo s prstom, se mora vdolbinica počasi zravnati.
    ■ V pečico položimo dva klasična črna pekača, globokega in plitvega. Potem vse skupaj ogrejemo na 270 °C; gl. pojasnila.
    ■ Vroč globlji pekač vzamemo iz pečice, temperaturo v njej pa znižamo na 200 °C. Pekač potresemo s pšeničnim zdrobom ali s koruzno moko. Nato vanj s pomočjo prta (ali bližnjega pomočnika) predenemo testene štruce. Vsako štiri- do petkrat poševno zarežemo z britvico ali z zelo ostrim nožem. Globoki pekač previdno pokrijemo z vročim plitvim, potem pa vse skupaj za 15 do 20 minut položimo v pečico.
    ■ Plitev pekač, ki je bil pravzaprav pokrov, vzamemo iz pečice, štruce pa pečemo še 15 do 20 minut.
    ■ Pečene francoske štruce ali bagete predenemo na mrežico ali rešetko in hladimo vsaj 40 minut.

    Serviranje

    Francoska štruca ali baget je v Franciji najpogosteje osnova za najrazličnejše sendviče in kruhke. Lahko jo tudi nadevamo, seveda pa jo ponudimo tudi kot vsak drug kruh, bodisi za zajtrk ali k drugim obrokom.

    Izboljšanje

    Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj. Nakup dragega mlinčka pa je opravičljiv, le če pogosto delamo z moko.

    Nasveti

    Višje kruhe in večje hlebce pečemo na spodnjem nivoju, manjše in tanjše kruhe pa na srednjem nivoju pečice.

    Triki

    Če kruh pred peko in po njej premažemo z vodo, se sveti.

    Pojasnila

    ■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
    ■ Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
    ■ Kvas v testu pretvarja sladkor ali škrob (glavna sestavina v moki) v ogljikov dioksid in alkohol, ki med peko izpari. Ogljikov dioksid se razleze skozi testo in naredi v njem zračne prostorčke, ki se raztezajo, kar povzroča, da se testo dviga in da v kruhu nastanejo mehurčki.
    ■ Ko štruce pred vzhajanjem omejimo s kuhinjskim prtom, omogočimo, da zadržijo svojo obliko in vzhajajo v višino, ne v širino.
    ■ Peka francoskih štruc med dvema pekačema, omogoča da testo zadrži vlago, štruca pa dobi značilno hrustljavo skorjico. Če štruce pečemo v enem, plitvem pekaču, si pomagamo na naslednji način. Preden vroč pekač s testenimi štrucami položimo v pečico, jo izdatno poškropimo s hladno vodo. Pečico na hitro poškropimo še dvakrat med pečenjem. Še boljši pa je naslednji način. Na dnu pečice skupaj s klasičnim pekačem segrejemo majhen pekač. Ko pekač s testenimi štrucami položimo v pečico, v majhen pekač na dnu pečice stresemo ledene kocke, pečico pa nemudoma zapremo. Kocke (kasneje v obliki vode), bodo ustvarile potrebno paro oziroma vlago.

    Različice

    gl. francoska štruca iz kruhomata; francoska štruca z ovsenimi kosmiči in medom iz kruhomata ipd.

    Ideje

    gl. bageta z bučkinim karpačom z baziliko; čebulna juha z žajbljem; čebulna juha z origanom in drobnjakom; česnova kremna juha s kruhom in mandlji; francoska čebulna juha; gratinirana francoska štruca s tunino; gratinirana kremna česnova juha z jajcem; francoski toast z domačo nutello; italijanski sirov fondi; karpačo iz jurčkov z opečenimi kruhki; kruh (številni nasveti, pojasnila, triki, opozorila... in številne različice); kruhov puding z jagodami; mocarela v pečici; opečen kruhek (številne različice); pečene kruhove rezine z jagodami; pekoča juha z lepotkami in koromačem; sendvič z avokadom in kozicami; tanki opečeni kruhki kot prigrizek; zapečena bageta z maslom, pršutom in žajbljem ipd. 

    Opombe

    Kakovost kruha in krušnega peciva je praviloma premo sorazmerna s hitrostjo vzhajanja testa. Počasnejše vzhajanje, kakovostnejši kruh. 

    Opozorila

    ■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
    ■ Testa ne vzhajamo v pretoplem prostoru ali ob grelnih telesih, saj mora vzhajati počasi.
    ■ Kruha ne mečemo v smetnjake; gl. star kruh (številne ideje). Izjema je plesniv kruh, ki ga ne obrezujemo, ampak zavržemo.

    Zanimivosti

    ■ Kvas so začeli industrijsko proizvajati leta 1846 v Avstriji, proizvodnjo kakršna je večinoma aktualna še danes, pa so razvili v Nemčiji in na Danskem v letih od 1910 do 1920.
    Louis Pasteur je leta 1857 dokazal, da fermentacijo povzročajo živi organizmi, in se prepričal, da so odgovorni dejavnik pri tem glivice kvasovke. Po njegovi zaslugi tudi vemo, da kvas pospešuje razvoj vonja in arom pri kruhu.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept francoska štruca ali baget (izvirno: baget) z bloga MIMI’S KINGDOM (srb.)
    ■ številni različni viri

    ” Kakovost kruha in krušnega peciva je praviloma premo sorazmerna s hitrostjo vzhajanja testa. Počasnejše vzhajanje, kakovostnejši kruh. “
    ” Kvas v testu pretvarja sladkor ali škrob (glavna sestavina v moki) v ogljikov dioksid in alkohol, ki med peko izpari. “
    ” Višje kruhe in večje hlebce pečemo na spodnjem nivoju, manjše in tanjše kruhe pa na srednjem nivoju pečice. “

    Sorodni recepti

    Ekspresni pirin kruh z lanenimi in sončničnimi semeni
    Izjemno mehak brezkvasni kruh, s hrustljavo skorjico, z mehko sredico in s semeni, ki mu dajo dodatno teksturo in okus. ...
    (5.00; 5 ocen)
    Polnozrnati kruh
    polnovredna različica kruha s tremi vrstami moke, kosmiči, sezamom, piro in ...
    (5.00; 3 ocene)
    Ječmenov kruh
    polnovredna različica kruha iz mešanice polnozrnate pšenične in ječmenove ...
    (5.00; 1 ocena)
    Počasi vzhajan beli kruh brez gnetenja
    Samo 5 minut aktivnega dela, pa imamo vsak dan sveže pečen hrustljav kruh in pomirjujoče odišavljen dom. Počasi ...
    (5.00; 16 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.416 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani