Predpriprava
■ Žvrkljano testo. Jajca z metlico dobro stepemo.
■ Maslo za testo pristavimo, da se počasi stopi.
■ V večjo skledo presejemo moko. Dodamo stepena jajca, vanilij sladkor in ščepec soli. Postopoma vmešamo mleko in 1,25 decilitra vode. Nazadnje dodamo stopljeno maslo, testo pa pri sobni temperaturi pustimo počivati 2 uri.
Priprava
■
Palačinke. Testo tik pred začetkom pečenja razredčimo z 0,5-1 decilitrom vode. V ponvi za vsako palačinko sproti razpustimo košček masla. Nanj zlijemo manjšo zajemalko testa, pri čemer ponev vrtimo, da se testo enakomerno razleze po vsej ponvi in dobimo čim tanjšo palačinko. Pri srednji temperaturi pečemo toliko časa, da palačinka med stresanjem ponve po njej zdrsi. Obrnemo in zlato rjavo spečemo še po drugi strani.
■
Pomarančna omaka. Pomaranči ožamemo in skupaj s sladkorjem ter maslom pristavimo v veliki ponvi. Zavremo in počasi kuhljamo 5 minut.
■ Prvo palačinko položimo v ponev s pomarančno omako. Premažemo jo z omako, prepognemo in še enkrat prepognemo v trikotnik. To palačinko odrinemo na rob ponve, v omako pa položimo naslednjo. Na enak način pripravimo vse palačinke.
■ V kozici segrejemo konjak in pomarančni liker. Odstavimo, prižgemo in prelijemo čez palačinke v ponvi.
Serviranje
Flambirane palačinke v pomarančni omaki ali
palačinke Suzette nemudoma preložimo na segrete krožnike in ponudimo s pomarančnim sokom.
Nadomestek
Vanilij sladkor lahko nadomestimo z nekaj kapljicami
vanilijeve esence.
Izboljšanje
Pomarančni omaki dodamo ščepec naribane pomarančne lupine.
Nasveti
■ Za pripravo uporabljamo mehko moko ali mešanico mehke in polostre.
■ Palačinke se hitro hladijo. Zaradi tega pristavimo na štedilnik posodo z malo vode. Ko zavre, temperaturo znižamo na minimum. Na posodo postavimo krožnik, na katerega zlagamo pečene palačinke.
■ Palačinke pečemo v ponvah, ki so namenjene pečenju palačink. Zelo dobro se obnese tudi (nepoškodovana) teflonska ponev z odebeljenim dnom (4 mm). V ponvah s tankim dnom se hitro naredi izboklina, ki onemogoča enakomerno pečenje.
■ Palačinke so tanke, mehke in prožne, če je testo zadosti redko in če jih spečemo na hitro. Le če je testo redko, se lepo in hitro razlije po ponvi, s takšnim testom pa lahko palačinke spečemo na hitro.
■ Pogosto nam kakšna palačinka ostane. Na prostem hitro postanejo trde. če pa jih zavijemo v alu folijo in shranimo v hladilniku, bodo uporabne tudi naslednji dan. Pa čeprav za .
Pojasnila
■ Pri palačinkah poznamo nekoliko debeljše (pannequets), kakršne pripravljajo naše mame in babice. Pogosto so pripravljene z
beljakovim snegom; gl. žvrkljano testo. Druga vrsta so nekoliko manjše in kot dih tanke palačinke (crêpes), ki prihajajo iz francoske Bretanje, in so vse popularnejše tudi pri nas.
Debelejše (fr. pannequets) pri receptih ločujemo tako, da zapišemo
žvrkljano testo z beljakovim snegom, pri tanjših (fr. crêpes) pa zapišemo le
žvrkljano testo.
■ Mehka moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin.
■ Meso pomaranč je lahko oranžne, rumene ali rdeče barve. Po okusu so lahko sladke, kiselkaste ali grenke. Grenkih pomaranč ne uživamo surovih, predelujejo jih v džeme, marmelade in želeje. Pomaranče po obiranju ne zorijo več, barva lupine pa ni povezana z zrelostjo sadežev.
■
Curaçao je nizozemski liker iz sladkih ali grenkih pomaranč.
Različice
■
Palačinke s tangerinami,
palačinke s tangerininim maslom. Žvrkljano testo pripravimo iz 250 g moke, 2 decilitrov mleka, 3 jajc, soka 1 tangerine (sorta mandarin), 2 žlic olivnega olja, 1 žlice curaçaa in ščepca soli. Pri sobni temperaturi pustimo počivati 2 uri.
Spečemo tanke palačinke. Vsako namažemo z malo
tangerininega masla (umešamo 50 gramov masla, sok in naribano lupinico 1 tangerine, 1 žlico curaçaa in 50 gramov sladkorja). Prepognemo jih v trikotnike, potem pa vsako posebej na hitro segrejemo v ponvi. Prekrivno, kakor strešnike, jih zložimo na segret krožnik. (Escoffier, Auguste)
■ Palačinke Suzette. Žvrkljano testo pripravimo iz 120 gramov moke, 1 decilitra mleka, 1 decilitra sladke smetane, 1 jajca, 2 rumenjakov in ščepca soli. Spečemo tanke palačinke. 40 gramov sladkornih kock natremo s pomarančno lupino, nato pa jih v ponvi počasi
karameliziramo. Dodamo 30 gramov masla, pomarančni in limonin sok in prevremo, da se omaka nekoliko zgosti. 4 palačinke zložimo na trikotnike, vložimo v omako in nekajkrat obrnemo. Nazadnje jih flambiramo s konjakom. Preostale 4 palačinke pripravimo enako. (Charpentier, Henri
■ Pripravimo žvrkljano testo (gl. tudi zgornji
različici) in spečemo tanke palačinke. V ponvi spenimo 25 gramov masla in 25 gramov sladkorja; sladkor se ne sme obarvati. Prilijemo sok 1 pomaranče (lahko ga kombiniramo z limoninim) ter na hitro prevremo. 4 palačinke zložimo na trikotnike, vložimo v omako, segrejemo in obrnemo. Potresemo jih z žlico svetlo prepraženih mandljevih lističev ter
flambiramo z mešanico 0,2 decilitra maraskina, 0,2 decilitra curaçaa in 0,3 decilitra konjaka. Palačinke preložimo na segret krožnik, omako pa zalijemo z 0,5 decilitra sladke smetane, zavremo in prelijemo prek palačink. (neznani avtor)
■ gl.
flambirane palačinke (
različice);
flambirane palačinke v omaki iz rdečih pomaranč;
flambirane palačinke v pomarančni omaki II (razlika je pri pripravi žvrkljanega testa, pri receptu pa so tudi fotografije jedi in priprave);
palačinke s pomarančami in limonami Ideje
gl.
palačinkina torta (
različice);
palačinke (številne
različice); palačinkin kolač;
palačinkin narastek;
pomarančna omaka (
različice) ipd.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Palačinke postanejo luknjičaste, če jih pečemo pri previsoki temperaturi. Pa tudi več možnosti je, da so prežgane.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume vse pogosteje okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
■ Pri nepazljivem flambiranju lahko pride do nesreče. Zato previdno in po navodilih! Ali pa ga preprosto opustimo.
Zanimivosti
■ Edvard VII. (1841-1910), sin kraljice Viktorije in poznejši britanski kralj, je imel zelo rad Francijo in je pozimi pogosto bival na Azurni obali. Nekega dne je na kosilo povabil lepo Francozinjo Suzette. Ko je prišel čas za sladico, se je kuharju, ki jo je pripravljal ob prinčevi mizi, ponesreči vžgal pomarančni liker. Mojster se ni dal zmesti in je jed predstavil kot novo kreacijo. Navdušeni princ je flambirane palačinke poimenoval po svoji gostji. Recept sta si neupravičeno prisvajala kuharja Henri Charpentier in Léon Daudet.
■ Palačinke v tujini tradicionalno ponudijo na
svečenico (ang. Candlemas) in
pustni torek (ang. Shrove Tuesday).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
flambirane palačinke v pomarančni omaki ali
crêpes Suzette
■ številni različni viri