■ Fižol odcedimo in pristavimo v sveži vodi. Skuhamo ga na zob. ■ Kuhan fižol odcedimo, posolimo in ohladimo. ■ Čebulo olupimo, razpolovimo in zrežemo na tanke lističe. ■ Fižolu primešamo narezano čebulo, olje, kis in sveže mlet poper. Premešamo.
Serviranje
Fižolova solata ali fižol v solati je ena od klasičnih solat, ki jo ponudimo kot sestavino glavnega obroka.
Nadomestek
■ Čebulo lahko nadomestimo s česnom. ■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
gl. različice in ideje
Nasveti
■ Fižol med namakanjem vpije precej vode. Zato bodimo pozorni, da ga zalijemo z zadosti vode, sicer se nam lahko zgodi, da fižol ostane na suhem. ■ Fižol v ekonom loncu skuhamo za tretjino hitreje. Priprava jedi pa je še hitrejša, če uporabimo že kuhan fižol iz pločevinke. ■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom oksidira.
Pojasnila
■ Čas kuhanja fižola je odvisen od njegove kakovosti in starosti. ■ Čebula vsebuje alicin, ki se pri stiku z zrakom pretvori v žvepleno spojino, ki proizvaja sledi žveplene kisline. Ta peče, zato se naše oči začnejo solziti, da jih izperejo. Solzenje preprečimo tako, da neolupljeno čebulo 30 minut namakamo v (ledeno) hladni vodi. Čebulo hkrati tudi lažje olupimo.
■ Kuhan fižol je tradicionalni dodatek zeljnati solati, pa tudi k motovilcu. ■ gl. črna redkev s fižolom; govedina, fižol in koruza v solati; hobotnica in beli fižol v solati; krompirjeva solata s fižolom in črno redkvijo; kuskus s tunino in fižolom; losos s fižolovo solato in baziliko; motovilec s fižolom; ohrovt s fižolom in jajci; radič, črna redkev in fižol v solati; radič s fižolom in hrenom; regrat s fižolom; regrat s krompirjem in fižolom; rukola, beli fižol in parmezan v solati; stročji fižol v solati; špageti, fižol in pomelo v solati; zelena solata, fižol, paradižnik in črne olive v solati ipd.
Opozorila
■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Suh fižol solimo, ko je že kuhan, saj sol še upočasnjuje že sicer dolgotrajno kuhanje.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Čebulo (gl. opozorila) in stročnice uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, ko ni povsem kuhan.
zanimivosti in vraže ■ Poprovec (lat. Piper) je rastlina, ki zraste do 15 metrov visoko, vendar ga zaradi ekonomičnosti obrezujejo na približno 6 metrov. Znanih je več kot 600 vrst. ■ Napovedovanje prihodnosti iz suhega fižola; gl. spletne povezave. viri dopolnjen recept fižolova solata ali fižol v solati številni različni viri
” Čas kuhanja fižola je odvisen od njegove kakovosti in starosti. “