Predpriprava
Če uporabimo suhi fižol, ga namočimo v hladno vodo. Čez noč.
Priprava
■ Sveži fižol izluščimo. Paradižnik grobo narežemo. Česen olupimo.
Če uporabljamo suho zelenino zelenje ali suha zelišča, zmanjšamo količino.
■ Fižol stresemo v kozico. Prilijemo olje, dodamo paradižnik, česnove stroke, zelenine lističe in timijan. Prilijemo toliko hladne vode, da sega 1–2 centimetra čez fižol. Zavremo.
■ Ko zavre, temperaturo znižamo. Pokrit fižol kuhljamo 25–35 minut, da se zmehča. Po 25 minutah ga poskusimo prvič. Potem pa po potrebi.
Če jed pripravljamo s suhim fižolom, namočenega odcedimo in oprhamo z vodo. Čas priprave podaljšamo za 15–30 minut. Glede na sorto in starost suhega fižola.
■ Jed posolimo in kuhljamo še nekaj minut. Bazilikine lističe narežemo na rezance.
Serviranje
Fižol v omaki z baziliko ponudimo vroč, tople ali pri sobni temperaturi. Potresemo ga z narezano baziliko.
Sorodni recepti
Borlotto
Kuharski leksikon
■ Fižol je skupno ime za skupino stročnic. Glede na vzgojo ga delimo na nizkega (tudi grmičar) in na visokega (preklar). Po uporabi pa na stročji fižol in fižol v zrnju. Slednji so bela, rjava, rdeča, črna, rumena, zelena ali pisana fižolova semena. Najbolj znane sorte fižola so: navadni fižol (
Phaseolus vulgaris), fižolica, rdeči ledvičasti fižol (
red kidney bean), pinto,
borlotto in
cannellino. Za stročji fižol so priljubljeni maslenec, pri nas avtohtoni ptujski maslenec, in limski fižol (
P. Limensis).
■ Stročnice učinkovito znižujejo holesterol; če uživamo 85 gramov kuhanega fižola dnevno, se raven negativnega holesterola v povprečju zniža za 10 %. Stročnice nadalje uravnavajo krvni sladkor in so idealno živilo za diabetike. Vsebujejo veliko vlaknin, povezujejo pa jih tudi z znižano pojavnostjo nekaterih vrst raka.
Drobni česnovi stroki so najpogosteje ostrejšega okusa.
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike (
Ocimum basilicum), ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
Opozorila
Presni fižol ni užiten. vsebuje strupeno beljakovino fazin. S kuhanjem se razgradi. Fižol pri večini jedcev povzroča vetrove. Zlasti tedaj, če ni povsem kuhan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
fižol v omaki z baziliko (izvirno:
a simple pot of homegrown beans)
Emma Galloway, z bloga
MY DARLING LEMON THYME
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Emme Galloway
Emma Galloway