Predpriprava
■ KRHKO TESTO. V multipraktiku zmešamo moko, pistacije in sladkor, da se pistacije drobno zdrobijo. Hladno maslo zrežemo na kockice neposredno na mešanico. Vanj vtremo suhe sestavine, da dobimo drobtine velikosti graha.
■ Dodamo rumenjak in 2 žlici hladne vode. Na hitro ugnetemo gladko testo. Po potrebi dodamo še 1-2 žlici hladne vode.
■ Testo oblikujemo v kroglo, ki jo nekoliko sploščimo in ovijemo v prozorno folijo. Testo oložimo v hladilnik vsaj za 60 minut.
Priprava
■ Pečico prižgemo na 220 stopinj.
■ Ohlajeno testo s prsti vtisnemo v model za pite (23 cm). Testo po dnu dokaj na gosto prešpikamo z vilicami. Pokrijemo ga s peki papirjem, potem pa ga obtežimo s suhim fižolom ali z rižem. Če se testo med obdelavo zmehča, model za 5 minut položimo v zamrzovalnik. Testo
slepo pečemo 13-15 minut.
■ Fige očistimo in zrežemo na četrtine.
■ S testa odstranimo papir z obtežitvijo. Golo testo pečemo še 3-5 minut, da se testo rjavo obarva. Pečenega ohladimo.
■ MASKARPONEJEVA KREMA. Limonino lupinico drobno naribamo. Maskarpone stepemo s smetano in sladkorjem, da se na površini začnejo tvoriti mehki vršički. Primešamo limonino lupinico in vaniljin izvleček, potem pa vse skupaj čvrsto stepemo.
■ V kozici počasi segrejemo marmelado in med.
■ Maskarponejevo kremo stresemo na ohlajeno testo in jo enakomerno razmažemo. Kremo obložimo s figami. Premažemo jih z vročo mešanico marmelade in medu. S pomočjo kuhinjskega čopiča.
Serviranje
Figova pita z maskarponejem in pistacijo ali
pita z mascarponejem, figami in pistacijami je sočna hladna sladica.
Nakup
Fige po obiranju ne zorijo več. Zato izbiramo zrele fige, ki jih prepoznamo po tem, da so mehke, celo rahlo uvele. Morebitno kislost preverimo z vohom.
Nadomestek
■ Maskarpone lahko približno nadomestimo z mešanico 4 delov pretlačene skute in 1 dela kisle smetane. Po nekaterih virih naj bi bilo to razmerje celo 2 dela skute in 1 del kisle smetane. Gl. tudi
pojasnila.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo.
Izboljšanje
gl.
ideje
Nasveti
Pri moki je zelo pomembno, koliko časa je minilo od mletja. Moka je po mletju izpostavljena oksidiranju ter izgubi vitaminov in mineralov.
Triki
Ko se nam mudi, krhko testo za krajši čas položimo v zamrzovalnik. Še hitreje gre, če razvaljano testo vtisnemo v model. Pokrijemo ga s prozorno folijo in položimo v zamrzovalnik za 5 minut.
Pojasnila
■ Krhko testo pred pečenjem obložimo z alu folijo, potem pa ga obtežimo z rižem ali s suhimi stročnicami, da se med pečenjem ne napihne, oziroma da se na njem ne pojavijo mehurji. Ta pomožni kuharski postopek imenujemo
slepo pečenje.
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
Različice
■ Namesto ene pite lahko spečemo več majhnih. Če imamo ustrezne modelčke, seveda. Testo spečemo brez obtežitve, seveda pa je čas pečenja bistveno krajši.
Ideje
■ gl. fige (številne
ideje); krhko testo (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje); pistacije (številne
ideje)
■ Fige najbolje* kombiniramo z (abecedno):
angleško kremo, breskvami, cimetom, cimetovo baziliko, Cointreaujem, Curaçaom, crème fraîche, čokolado, črnim poprom*, hruškami, ingverjem, jagodami, janežem, karamelom*, kislo smetano, kokosovo smetano, kutinami, limonami, lupinico agrumov, malinami*, mandlji, marsalo, medom*, meto*, orehi*, oreški (razen z arašidi), pomarančami*, portom*, pralineji, pršutom*, rdečim vinom, rjavim sladkorjem, rožmarinom, siri (zlasti modrimi, kozjimi), sivko, smetano*, šerijem, timijanom* in vaniljo*.
Opombe
Če krhko testo ne odleži v hladilniku, se drobi, z dvema izjemama: gl.
francosko testo za pito in
hitro krhko testo.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Limone in druge agrume zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
■ gl.
nakup
Zanimivosti
■ Po svetu je znanih nad 700 vrst fig.
■ Posamezna pistacija da v povprečju 50 kg oreškov. Drevo daje kakovostne plodove po dvajsetem letu.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
figova pita z maskarponejem in pistacijo ali
pita z mascarponejem, figami in pistacijami (izvirno:
fig, mascarpone, and pistachio tart)
Valentinos Shiatis, z bloga
DESSERTCRISIS
■ številni različni viri