Priprava
■ FIGE S KOZJIM SIROM. Keramični pekač premažemo z oljčnim oljem.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
Pri nas uspevajo odlične fige, med drugimi istrske belice, izjemno aromatične črnice, miljske fige, laškice, pinčice, cikuline, rjavke, madone, črne petrovke…
■ Fige očistimo. Očiščene križno zarežemo, a ne povsem do dna. S prstoma razpremo prvo figo in jo nadenemo z žličko kozjega sira. Podobno nadenemo vse fige.
■ Lešnike drobno sesekljamo. Potresemo jih po siru.
■ Origano sesekljamo in potresemo po siru. Blago posolimo in potresemo s sveže mletim belim poprom. Fige zložimo v pekač.
Jed je še okusnejša, če grobo sesekljane lešnike blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa lahko še nekoliko sesekljamo.
■ Fige izdatno pokapljamo z medom. Pekač položimo v segreto pečico za 5 minut. Da se vse sestavine segrejejo.
Serviranje
Vroče
fige s kozjim sirom ali
zapečene fige s kozjim sirom in lešniki ponudimo kot prigrizek. H kozarcu vina.
Sorodni recepti
Fige s kozjim sirom
Kuharski leksikon
■
Fige ali smokve so plodovi figovca (
Ficus carica), drevesa iz družine murvovk. Doma je v Mali Aziji, pozneje se je razširil po vsem Sredozemlju. Kjer rodi dvakrat letno: junija ali julija velike fige, avgusta ali jeseni pa manjše in slajše plodove. Figovec raste v enakem podnebju kot citrusi, mandlji in olive. Vzgojenih je veliko sort, od zelenih do rjavih, modrih in vijoličastih fig. Tudi posušene postanejo svetlo rjave. Fige uživamo sveže, z njimi pa pripravljamo tudi številne sladice. Lepo se ujamejo s pršutom, janežem in koromačem. Kuhamo jih za ozimnico. Iz fig kuhajo žganje in
figov med. 100 g fig da le 30 kalorij.
Fige sprožajo bazično reakcijo in nevtralizirajo preobilje želodčne kisline. Zaradi vsebovane glukoze in fruktoze, pa zmanjšajo željo po sladkarijah.
■
Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus. Če pa pri peclju fige izteka belkast mleček, sadež še ni zrel.
■
Kozje sire proizvajajo v majhnih količinah; povečini so krajevna posebnost. Dolgo so jih delali pretežno v Franciji, na Norveškem in v Sredozemlju, danes pa jih izdelujejo malodane po vsem svetu. Med
najbolj znane francoske kozje sire uvrščamo (abecedno):
Cabécou, Cabrales, Chabichou, Chèvre, Chevreton, Crottin, Pouligny-Saint-Pierre, Sainte-Maure, Selles-sur-Cher in
Valençay.
Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
■
Leska (Corylus avellana) je grmičasta rastlina, ki zraste 3-8 m visoko. Njeni plodovi so lešniki, ki jih uvrščamo med oreške. Priljubljeni so zaradi neponovljivega, sladkastega okusa. Cele lešnike hranimo zaprte v plastično posodo ali v platneni vrečki. V hladilniku jih lahko hranimo do 12, izluščene pa do 6 mesecev. Oluščene lešnike kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
fige s kozjim sirom ali
zapečene fige s kozjim sirom in lešniki (izvirno:
zapečene smokve s kozjim sirom), s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri