Priprava
■
Opečene kruhke pripravimo vzporedno s solato.
■ Fige razrežemo na četrtine. Mocarelo natrgamo na koščke.
■ Pršut položimo na servirni krožnik. Po njem razdelimo fige in mocarelo, vse skupaj pa potresemo z baziliko.
■ Solatni preliv. Šalotko narežemo čimbolj drobno.
■ V skodelici zmešamo oljčno olje i n kis (priporočam razmerje 4 : 1), ščep sladkorja, sol in sveže strti poper. Primešamo narezano šalotko, potem pa s prelivom pokapljamo sestavine na krožniku.
Serviranje
Fige, pršut in bivolja mocarela v solati so lahko hladna predjed, zajtrk, malica ali lahek samostojni obrok.
Izboljšanje
■ Najbolj okusna je mocarela iz nepasteriziranega bivoljega mleka, z oznako
Mozzarella di Bufala Campana. Ta je bolj kremasta, po okusu pa polnejša.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Pri nakupu fig smo pozorni, da so plodovi nepoškodovani. Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus. Če pa pri peclju fige izteka belkast mleček, sadež še ni zrel.
■ Kakovostna mocarela je mlečno bele do blago rumenkaste barve, zelo mehka in elastična. Ima vonj po mleku, smetani ali/in maslu, ki ne sme biti kisel. Je nevtralnega, blago slankastega in kiselkastega, a nikoli praznega okusa. Kakovostna mocarela ima tanko, mehko kožico, ki jo lahko lupimo, podobno kot čebulo.
Pojasnila
■ Mocarela (mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (burrata).
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Šalotka je pravzaprav blago sladkasta delikatesna čebula.
Različice
gl. solata (številne
različice);
solatni preliv (številne
različice) ipd.
Ideje
■ gl. fige (številne
ideje);
mocarela (številne
ideje); parmezan (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Fige najbolje* odišavljamo/začinjamo z (abecedno): cimetom, cimetovo baziliko, črnim poprom*, ingverjem, janežem, meto*, rožmarinom, sivko, timijanom in vaniljo*.
Opombe
Pri nas uspevajo odlične fige, med drugimi
istrske belice, izjemno aromatične
črnice, miljske fige, laškice, pinčice, cikuline, rjavke, madone, črne petrovke, bele petrovke, zelenke, mataloni, bomboni in
sivke.
Opozorila
Kadar pripravljamo kombinacije živil izrazito nežnega vonja in okusa ter pršuta, uporabimo izključno mlad, nežen pršut, ki s slanostjo in aromo ne prekrije okusa drugih živil.
Zanimivosti
Fige uživajo med ljubitelji sadja posebno spoštovanje, saj uspevajo brez slehernih kemičnih ali drugih dodatkov. Okusa svežih, zrelih fig ne moremo primerjati z okusom nobenega drugega sadja.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
fige, pršut in bivolja mocarela v solati (izvirno: salad of figs, prosciutto and buffalo mozzarella)
Paole Bacchia, z bloga
ITALY ON MY MIND
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup
kuharic Paole Bacchia