Priprava
■ PUDINOVA EVROKREM KREMA. V skledici gladko zmešamo prašek za puding, sladkor in 18 žlic mleka.
Jajca ogrejemo na sobno temperaturo. Najhitreje, če jih preložimo iz hladilnika v toplo vodo. Za 5 minut.
■ Preostalo mleko zavremo. Vrelega odstavimo in med mešanjem prilijemo pudingovo mešanico. Pristavimo in med mešanjem kuhamo 3 minute. Kuhan puding prelijemo v skledo. Pokrijemo ga s prozorno folijo neposredno po površini. Puding ohladimo na sobno temperaturo.
■ BISKVIT. Lešnike opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo, ohlajene pa zmeljemo. Potrebujemo za 3 žlice mletih.
■ Pekač (20x35 cm) namažemo z maslom in pomokamo. Odvečno moko otresemo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Moko, čokolado v prahu in pecilni prašek presejemo.
■ Jajca in sladkor penasto stepemo. Prilijemo olje in mleko in stepemo pri nizki hitrosti. Nadaljujemo s stepanjem pri nizki hitrosti. Izmenoma vmešamo moko s čokolado in mlete lešnike.
■ Testo nalijemo v pekač. Pečemo ga pribl. 25 minut.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača, vsaj 4 ure.
■ BISKVIT. Pečeni biskvit takoj enakomerno prelijemo s hladnim čokoladnim mlekom. Počakamo, da ga biskvit vpije in se ohladi.
■ PUDINGOVA EVROKREM KREMA (dokončamo jo, ko se biskvit ohladi). Smetano stepemo, da se na površini tvorijo mehki vršički.
■ Ohlajeno kremo razdelimo na 2 dela. Prvemu gladko primešamo svetli evrokrem. Potem vanjo počasi stepemo še polovico stepene smetane. Drugemu delu podobno primešamo temni evrokrem in preostalo stepeno smetano.
■ ZLAGANJE. Ohlajeni biskvit enakomerno premažemo s svetlo kremo. Po svetli enakomerno razmažemo temno.
■ PREMAZ. Smetano čvrsto stepemo. Stepeno enakomerno razmažemo po temni kremi. Kolač položimo v hladilnik. Vsaj za 4 ure, še bolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajeni kolač narežemo na
Eurocrem kocke ali na
biskvitne kocke s pudingovo evrokrem kremo in stepeno smetano.
Eurokrem kocke
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Biskvitno testo lahko hitro preveč stepemo, zato je najbolje, da sestavine stepamo ročno. Z metlico, le toliko, da se povežejo v gladko testo enotne barve. Tako dosežemo, da na površini pečenega biskvita ni razpok ali pa jih je manj. Pa tudi površina biskvita je (skoraj) ravna in je ni potrebno obrezovati.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Pred iznajdbo hladilnika so mleko ohranili sveže, tako da so vanj položili živo žabo.
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
Barva sladke smetane ne določa kakovosti. Odvisna je od pasme in prehrane krav.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov. Ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane. Ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Eurokrem kocke
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
Eurocrem kocke ali
biskvitne kocke s pudingovo evrokrem kremo in stepeno smetano (izvirno: eurokrem kocke)
Nataša Pralica, z bloga
NATAŠINE SLASTICE (hrv.)
■ številni različni viri
Nataša Pralica
Slovenski podnapisi