Priprava
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice; potrebujemo slabe pol litra narezane. Česen stremo in ga sesekljamo.
■ V loncu pristavimo olje in čebulo. Počasi segrevamo in pražimo, da čebula postekleni. Primešamo česen, potem pa še lečo in dobro premešamo. Prilijemo vodo, zavremo, znižamo temperaturo, lečo pa pokrito kuhljamo kakih 20 minut. Glede na vrsto in starost lahko tudi dlje.
■ Blitvo očistimo, operemo in odcedimo; odebeljena stebla porežemo, liste pa grobo narežemo. Krompir olupimo, olupljenega pa narežemo na kocke; potrebujemo slabe pol litra nakockanega. Koriander drobno sesekljamo, tudi nežna stebelca. Blitvo, krompir, sol, ruj in koriander stresemo v lonec. Zavremo in pokrito kuhljamo še 30–45 minut.
■ Limone ožamemo, sok pa nalijemo v lonec. Enolončnico dodatno začinimo po okusu, potem pa odkrito kuhljamo še 10–15 minut.
Serviranje
Enolončnica z lečo, blitvo, krompirjem in limonovim sokom je lahko uvod v glavni obrok ali lažja samostojna jed. Vsako porcijo izdatno pokapljamo z izbranim oljčnim oljem, k jedi pa ponudimo hrustljav (opečen) kruh.
Nadomestek
■ Po večini receptov za blitvo lahko pripravimo tudi špinačo, mlade koprive in mlade liste rdeče pese.
■ Koriander (gl.
opozorila) najbolje nadomestimo z (abecedno): baziliko, majaronom, pehtranom, peteršiljem ali/in timijanom.
Izboljšanje
■ Večina enolončnic je okusnejših dan po kuhanju, ko se prepojijo vsi okusi.
■ Bolj drobna leča razvije več svojega izvrstnega okusa. Njena aroma je skrita v lupini.
■ Lečo najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, česnom*, čiliji, gorčico (zlasti s semeni), ingverjem*, karijevim praškom, kisom* (zlasti rdečim vinskim, šerijevim), koriandrom, kurkumo, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi listi, meto, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino ali/in s timijanom.
Nasveti
Pri nakupu izbiramo mlado, a ne predrobno blitvo, ki še ni razvila svojega okusa. Pred pripravo jo temeljito operemo, saj se v brazdastih listih pogosto skrivajo zrnca peska.
Pojasnila
■ Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča, ki je cenjena kot izredno okusna. Med kuhanjem rada postane kašasta. Zelena leča je nekoliko mehkejša, vendar pri kuhanju obdrži svojo obliko. Tako kot vse drobnejše vrste ima tudi zelena leča izrazitejši okus.
■ Ruj v prahu so posušeni plodovi ruja iz rodu
Rhus, zmleti v rdečkasto vijolični začimbni prah. Na Bližnjem Vzhodu je začimba znan kot
sumac (ruj), jedem, zlasti solatam, mesu (kebab), rižu in marinadam, pa da limonast priokus. Ruj v prahu je sestavina začimbne mešanice
zatar (za'atar).
Različice
Ideje
gl. leča (številne ideje)
Opozorila
Koriander ima specifičen okus, ki marsikomu ni všeč; gl.
nadomestila.
Zanimivosti
Leča vsebuje malo kalorij in veliko hranilnih snovi, zato je idealno živilo tudi pri shujševalnih dietah.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept enolončnica z lečo, blitvo, krompirjem in limonovim sokom (izvirno: lentil & swiss chard stew; adas bi hamod)
Rafaelle Sargi, z bloga
Rafaella (angl.)
■ številni različni viri