Priprava
■ Podolžni pekač (30 cm) obložimo s peki papirjem.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ V skledi zmešamo obe moki, strta lanena semena, pecilni prašek, sodo bikarbono in sol. Primešamo jogurt, olje in med. Če se zdi testo pregosto, prilijemo še malo jogurta. Testo nalijemo v pekač, potem pa ga enakomerno potresemo s sončničnimi semeni. Pekač položimo v ogreto pečico za 50 minut.
■ S tankim nožem, ki ga zabodemo v sredo, preverimo, če je kruh že pečen. Pečenje lahko traja do 90 minut, glede na kakovost pečice.
■ Pečen
ekspresni pirin kruh z lanenimi in sončničnimi semeni hladimo v pekaču 5 minut.
■
Ekspresni pirin kruh z lanenimi in sončničnimi semeni nazadnje ohladimo na mrežici ali na rešetki.
Serviranje
Ekspresni pirin kruh z lanenimi in sončničnimi semeni ponudimo kot vsak kruh, k številnim pikantnim jedem. Za zajtrk ali malico uživamo samega, najpogosteje z maslom, medom, marmelado ali/in z različnimi drugimi sladkimi ali slanimi namazi. Še posebno se prileže mlačen, z maslom in izbrano domačo marmelado.S kruhom pripravljamo številne sendviče, kanapeje, obložene kruhke, opečene kruhke in podobno.
Shranjevanje
Lahko spečemo več štruc. Ohlajene narežemo na rezine, ki jih zamrznemo. Odtajamo jih v opekaču (toaster).
Nadomestek
Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim; gl.
opozorila.
Izboljšanje
Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja, ki med pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga.
Nasveti
Kruh praviloma hranimo v papirnati ali laneni vrečki ali v krušni škatli.
Pojasnila
■ Vsebnosti skupnih mineralnih snovi, ki jih označujemo z izrazom
pepel, znaša glede na tip moke: tip 400 - do 0,45 %, tip 500 - 0,46 do 0,55 % (tipa 400 in 500 sta v Italiji označena kot tip 00), tip 850 - 0,80 do 0,90 %, tip 1100 - 1,05 do 1,15 %, tip 1600 - 1,55 do 1,70 %, durum moka in polnozrnata moka - do 2,0 %. Več pepela, kakovostnejša moka.
■ Pira je praoblika današnje pšenice. Izluščena pirina zrna so v Avstriji
pirin riž (dinkeireis).Je okusna, z blagim priokusom dima ter brez lepkovih beljakovin, zato juh in omak ne zgosti tako močno kot pšenica.
■ Pira ima v primerjavi s pšenico precej tršo lupino, zato med mletjem ostane v njej več hranilnih snovi. Primerjalno ima tudi nekoliko polnejši okus, vsebuje več beljakovin in manj kalorij. Vonj je kompleksen, sladkast in blag, z nežnim pridihom čokolade. Okus pirinega kruha je poln, struktura pa čvrsta, a dovolj prožna, da se nam ne toži po puhlem belem kruhu.
■ Sončnična semena so plodovi sončnic (Helianthus annuus), ležijo v cvetnih košaricah s premerom do 50 cm. Sveža ali pražena (ne)soljena semena so priljubljen prigrizek, nesoljena sveža pa uporabljamo pretežno v veganski kuhinji. Iz olupljenih semen stiskajo (ekstra deviško) sončnično olje.
■ Soda bikarbona je glavna sestavina pecilnega praška. V kuhinji jo uporabljamo kot rahljalno sredstvo. Soda bikarbona se razgradi pri segrevanju (nad 70 °C) ali ob stiku s kislimi snovmi (npr. jogurt), pri čemer se sprošča ogljikov dioksid (CO2).
Različice
gl.
kruh (številne
različice);
pirin kruh (številne
različice);
polnozrnati kruh (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. laneno seme (številne
ideje); moka (številne
ideje); pirina moka (številne
ideje); sončnično seme (številne
ideje)
Opombe
Najbolj zdrav kruh pripravljamo iz polnovrednih pražit, iz rži, pire in kamuta. Pirin kruh je bogat z vlakninami in beljakovinami, vsebuje pa precej manj škroba. Priporočljiv je tudi za ljudi, ki želijo znižati raven kandide.
Opozorila
■ Precej belih pirinih mok je izrazito mehkih (gladkih) in pri pripravi kruha terjajo manj tekočine kot klasična pšenična moka. Zato pri teh testih tekočino dodajamo postopoma, sicer je testo premehko.
■ Pecilni prašek praviloma vsebuje tudi aditiv E450, ki vsebuje škodljive fosfate; gl.
nadomestek.
■ Če je sode bikarbone preveč, postane testo grenko, maščoba v njem se razmili, pecivo pa dobi milnat okus.
Zanimivosti
Lan je enoletna rastlina z vitkim, do 70 centimetrov visokim steblom. V plodu ima do 10 semen.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ekspresni pirin kruh z lanenimi in sončničnimi semeni (izvirno: brzi hleb sa semenkama)
Ane Đurđević, z bloga
Prstohvat soli (srb.)
■ številni različni viri