Priprava
■ Jagode očistimo in drobno narežemo.
■ PUDINGOVA KREMA. V skodelici zmešamo prašek za puding in sladkor. Prilijemo nekaj žlic mleka in gladko razmešamo. Preostalo mleko zavremo. Ko zavre vanj med mešanjem nalijemo razredčen prašek za puding. Med mešanjem zavremo in kuhamo, da se puding zgosti.
■ Puding odstavimo, nanj pa takoj narežemo hladno maslo na koščke. Premešamo, da se stopi. Nazadnje dobro vmešamo še kislo smetano.
■ Kekse lomimo na koščke neposredno na puding. Nežno premešamo, nazadnje pa podobno vmešamo še narezane jagode. Zmes postrgamo v tortni model ali v pravokoten pekač. Po vrhu ga poravnamo, potem pa ga položimo v hladilnik vsaj za 2 uri. Da se krema stisne, kolač pa ohladi.
■ Smetano stepemo ob koncu hlajenja kolača. Stepeno enakomerno razmažemo po ohlajenem kolaču.
Serviranje
Ekspresni jagodov kolač s keksi in pudingovo kremo narežemo na kocke ali na pravokotnike in ga ponudimo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek. Margarina ni živilo.
■ Kekse
Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi
Albert ali z drugimi maslenimi keksi.
■ Jagode lahko nadomestimo z bananami ali z drugim (sezonskim) sadjem.
Izboljšanje
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Jagode najbolje začinjamo z (abecedno): cimetom, balzamičnim kisom, poprom (črni, rdeči, zeleni iz slanice) ali/in z vanilijo.
■ Narezane jagode lahko mariniramo z 1-2 žličkama limonovega soka (za otroke), ribezovega likerja (
cassis), pomarančnega likerja (
Cointreau, Curaçao, Grand Marnier), češnjevega žganja (kirš), janeževega žganja (
sambuca) ali konjaka.
Nasveti
Pri nakupu jagod izbiramo čvrste, okrogle, srednje debele in enakomerne rdeče, zrele sadeže. Ko jagodo primemo, se na njej ne sme poznati odtisi naših prstov. Intenzivna aroma, ki jo zaznamo že na daleč, je zanesljiv znak, da so jagode zrele in sveže.
Različice
Ideje
■ gl.
jagode (številne
ideje); keksi Petit-Beurre (številne
ideje); maslo (številne
ideje); mleko (številne
ideje); smetana za stepanje (številne
ideje);
vanilijev puding (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Jagode najbolje* kombiniramo z (abecedno): ananasom*, bananami*, breskvami, figami, grenivkami, kivijem, limonami*, malinami, mandlji*, marelicami ali/in z rabarbaro*.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola.
■ Jagode so med vsem sadjem in zelenjavo kar na drugem mestu po vsebnosti (rakotvornih) pesticidov. Tudi zato uživajmo jagode v sezoni, ko so manj obremenjene s pesticidi. Če je le mogoče, kupujemo ekološko pridelane.
Zanimivosti
Številne pomembne hranilne snovi se v mleku skrivajo v nemastnem delu. Količina hranilnih snovi v (pol)posnetem mleku torej ni bistveno manjša kot v polnomastnem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
ekspresni jagodov kolač s keksi in pudingovo kremo (izvirno: 15-minutni kolač s jagodama i keksima)
Sandre Gašparić, s portala
ReciPec (hrv.)
■ številni različni viri