Priprava
■ Čebulo olupimo in drobno sesekljamo. V večjo ponev nalijemo olje, dodamo sesekljano čebulo, nazadnje pa na čebulo stremo posušen čili. Posolimo in počasi pražimo, da se čebula zlato rumeno obarva.
■ Česen olupimo in drobno sesekljamo. Jajčevce olupimo in zrežemo na večje kocke. Prepraženi čebuli dodamo sesekljan česen in mešamo nekaj sekund. Dodamo nakockane jajčevce, posolimo in pokrito počasi dušimo, da se začnejo jajčevci mehčati.
■ Papriko olupimo, razpolovimo, razsemenimo in narežemo na približno 1,5 cm široke rezance. V kozici pristavimo in zavremo vodo za blanširanje paradižnika. Bučke očistimo in narežemo na kocke s stranico približno 1,5 cm. Narezano papriko in nakockane bučke stresemo v ponev. Zelenjavo nekoliko posolimo, potem pa pokrito počasi dušimo 5 minut.
■ Paradižnike za 20 sekund potopimo v krop, nato pa jih olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in narežemo na kockice velikosti 1,5 cm. Baziliko z malo grobe soli grobo sesekljamo. V ponev stresemo narezan paradižnik in sesekljano baziliko. Odkrito v ponvi pražimo 15 do 20 minut, da se tekočina povsem ukuha, zelenjava pa zmehča oziroma skuha na zob.
■ Gotovo jed odstavimo in ohladimo na sobno temperaturo.
Serviranje
Džuveč brez mesa ponudimo kot malico ali kot prilogo k mesnim jedem (z žara).
Nadomestek
Paradižnik izven sezone nadomestimo s češnjevci ali s pelati iz pločevinke.
Izboljšanje
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
Nasveti
■ Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna.
■ Najokusnejše so majhne bučke, dolge 10 do 12 cm, ki so primerne za hitro praženje (sotranje). Srednje velike merijo 12 do 15 cm in so najprimernejše za nadevanje in za zrezke. Največje bučke uporabljamo za juhe, omake, enolončnice in za pečenje na žaru.
■ Ko kupujemo jajčevce, izbiramo čvrste, enakomerno obarvane plodove z gladko, bleščečo kožo, brez madežev. Plod se pod pritiskom prsta ne sme vdati, pecelj pa naj bo zelen in žilav. Mladi, zdravi plodovi ne vsebujejo grenčin. Gl. tudi
opozorila.
Pojasnila
■ Paradižnik razsemenimo zato, da zmanjšamo količino tekočine, s tem pa pospešimo njegovo termično obdelavo. Semena pa odstranjujemo tudi zaradi uravnoteženja kisline, ki jo je prav v semenih največ.
■ Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
Različice
gl.
đuveč (
različice);
kaponata ipd.
Ideje
■ gl. bučka (številne
ideje); jajčevec (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje)
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
Opombe
Bučke imajo čvrsto in nežno meso, z blagim, nekoliko orehastim okusom in z malo
kalorij. Bučke so zaradi nevtralnega okusa hvaležna zelenjava za pripravo na vse načine.
Opozorila
■ Čim debelejši je jajčevec, tem več semen in grenčin ima, pa še težje je
prebavljiv. Gl. tudi
nasveti.
■ Čebulo vedno režemo ali sekljamo tik pred uporabo, saj v stiku z zrakom
oksidira.
■ V lupini in tik pod njo se v zelenjavi naberejo številni strupeni
pesticidi. V celoti jih ne moremo odpraviti, pomagajo pa lupljenje ter temeljito pranje in
krtačenje. Oprano neolupljeno zelenjavo nazadnje še temeljito zbrišemo s
kuhinjsko krpo.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro
pekoče alkaloide.
viri
■ dopolnjen recept
džuveč brez mesa (izvirno: đuveč caponatina) iz revije
iće&piće (hrv.)
■ številni različni viri