Priprava
■ 2 dl smetane segrejemo tik pod vrenje. Temno in belo čokolado ločeno grobo sesekljamo. Vsako stresemo v svojo skledico.
■ Na sesekljano temno in belo čokolado nalijemo po 1 dl vroče smetane. Pustimo 5 minut, potem pa obe mešanici dobro premešamo, da se čokolada stopi. Ganaš hladimo 5–10 minut.
■ Preostalo hladno smetano stepemo, da se na površini tvorijo mehki vršički. Polovico stepene smetane postrgamo v drugo skledo.
■ Hladen beli ganaš postopoma vmešamo v skledo s polovico stepene smetane. Nato stepamo še vse skupaj, da se na površini tvorijo mehki vršički. Postopek ponovimo še s temnim ganašem in s preostalo stepeno smetano.
■ Belo in temno čokoladno peno izmenoma naložimo v 4 ohlajene kozarce. Ali pa peni nadenemo vsako v svojo dresirno vrečko in ju izmenoma nabrizgamo v kozarce. Sladico lahko ponudimo takoj, okusnejša pa je dobro ohlajena. Če jo za 3–4 ure položimo v hladilnik.
Serviranje
Ohlajeno sladico lahko potresemo s čokoladnimi mrvicami ali s čokoladnimi ostružki.
Dvojna čokoladna pena iz treh sestavin je sladica za čokoholike in ljubitelje rahlih desertov.
Izboljšanje
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Podobne kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■
Improvizirajmo. Temno čokolado najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem, karamelom*, kavo*, kokosom, meto*, pomarančami (sok, lupinica), rumom ali/in z vaniljo*.
Pojasnila
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Bela čokolada ne sodi med čokolade, saj ne vsebuje kakavovega testa. Lahko je sladkana ali nesladkana, vsebuje pa najmanj 24 % kakavovega masla. Je sladkega, kremnega okusa, naprodaj pa je v obliki ploščic oz. tablic in kapljic.
■ Sladko smetano pridobivajo s pomočjo posnemalnika. Posnemalnik je posebna mlečna centrifuga sestavljena iz stožičastih krožnikov, ki se zavrtijo več tisočkrat v minuti in tako ločujejo maščobno snov iz mleka. Iz 100 kg mleka tako pridobijo več kot 16 kg smetane, ki mora vsebovati najmanj 15 % mlečne maščobe.
Različice
Ideje
gl.
čokolada (številne
ideje)
Opombe
Temna čokolada med drugim vsebuje triptofan, ki sodeluje pri proizvodnji živčnega prenašalca serotonina. Počasno topljenje čokolade na jeziku vzbuja izločanje endorfina (naravni hormon sreče), ki ga telo proizvaja med seksom. Vsebuje pa tudi feniletilamin, snov v možganih (posebej pri zaljubljenih), ki se pretvarja v dopamin v središču za zadovoljstvo, delu možganov, v katerem doživljamo tudi orgazem.
Opozorila
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega. Nekatere čokolade vsebuje mleko in sledi glutena.
■ Posamezni proizvajalci bele čokolade kakavovo maslo nadomeščajo z drugimi, cenejšimi rastlinskimi maščobami, ki vsebujejo več nasičenih maščobnih kislin.
■ Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin. Če smetano za peno premočno stepemo, jo težje vmešamo k ostalim sestavinam. V peni pa lahko nastanejo grudice.
Zanimivosti
Za proizvodno čokolade vsako leto porabijo pribl. 1,5 milijona ton kakavovca. Kar je enako teži 300.000 povprečno velikih slonov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
dvojna čokoladna pena iz treh sestavin (izvirno:
only 3 ingredient double chocolate mousse) s portala
SPICE bangla
■ številni različni viri