Predpriprava
■
TESTO ZA REZANCE. Moko presejemo na delovno površino. Na sredi naredimo jamico. Vanjo ubijemo jajci in dodamo sol.
■ Moko, ki je najbližje jamici, začnemo vmešavati v jajci. S pomočjo vilic. Nazadnje vse skupaj ugnetemo v gladko testo. Oblikujemo ga v kroglo, ki jo premažemo z oljem in položimo v skledo. Pokrijemo jo s kuhinjsko krpo. Testo pustimo počivati kakih 60 minut.
Priprava
■ Spočito testo tanko razvaljamo na blago pomokani delovni površini. Razvaljanega zvijemo v zvitek in narežemo na ozke rezance. Potresemo jih po prtu in nekoliko posušimo.
■ Pristavimo vodo za kuhanje testenin.
Testenine kuhamo v veliki količini vode. Sicer se zaradi izločanja škroba sprijemajo ter zadržijo vonj po moki.
■ Bučki podolžno razpolovimo. Polovice narežemo po širini na debelejše rezinice. Opečemo jih v žar-ponvi, da se rjavkasto obarvajo.
■ Olje počasi segrejemo v veliki, globlji ponvi. Česen sesekljamo, sesekljanega pa stresemo na olje. Ko začne rumeneti, dodamo kosmiče paprike. Premešamo, prilijemo smetano, zavremo in kuhamo nekaj minut. Da se začne zgoščati.
■ Krop posolimo in vanj stresemo pribl. 300 g rezancev. Skuhamo jih na zob, za kar zadostuje nekaj minut.
■ Orehe drobno sesekljamo. Parmezan drobno naribamo.
■ Kuhane testenine odcedimo in stresemo v ponev. Dodamo opečene bučke, odstavimo in dobro premešamo. Po vrhu potresemo bazilikine lističe/vršičke.
Serviranje
Domači rezanci v smetanovi omaki z bučkami in orehi so topla predjed. Ali samostojna glavna jed. K jedi ponudimo sesekljane orehe in nariban parmezan. Da si vsak jedec postreže po okusu.
Nadomestek
Orehe lahko nadomestimo z (opečenimi) mandljevimi lističi, s pinjolami ali z lešniki.
Nasveti
■ Kadar pripravljamo domače testenine, jih naredimo nekaj več. Za takrat, ko resnično ne bomo imeli časa, da bi pripravili sveže. Testa ne solimo, sol skrajša obstojnost testenin.
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
Na zob (al dente) kuhane testenine bolje vpijajo omako, ker niso prepojene z vodo. Omako slabše vpijajo, tudi če jih kuhamo pri previsoko temperaturi in poškodujemo teksturo.
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje);
domači rezanci (številne
ideje); orehi (številne
ideje); smetana za kuhanje (številne
ideje)
Opombe
■ Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini).
■ Domači orehi imajo lahko celo do 1000x višje vsebnosti omega-3 maščobnih kislin kot drugi oreški.
Opozorila
Smetano uživamo zmerno, vsebuje veliko nasičenih maščobnih kislin.
Zanimivosti
■ Arabski znanstveniki in potopisci omenjajo pripravo testenin na Siciliji že v 11. st. Slabih 200 let pred zmagoslavno vrnitvijo Marca Pola iz Kitajske.
■ Pred številnimi starejšimi slovenskimi hišami stoji oreh. Navada sajenja oreha na domače dvorišče je znana iz časov starih Slovanov. Ti so verjeli, da je oreh sveto drevo, ki varuje pred nesrečo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domači rezanci v smetanovi omaki z bučkami in orehi (izvirno: domaća pasta u krem sosu)
Sonja Lakuzić, z bloga
Silly World (srb.)
■ številni različni viri