Priprava
■ DOMAČI REZANCI. Moko presejemo na delovno površino. Na sredini naredimo jamico, v katero ubijemo jajca. Prilijemo olje in (neobvezno) dodamo sol.
Žlica oljčnega olja v rezančnem testu omogoči, da ga lažje valjamo.
■ Moko z roba jamice s prsti postopoma mešamo s sestavinami v jamici. Da se vse skupaj poveže v lepljivo zmes, nazadnje pa v čvrsto testo. Nežno in enakomerno ga gnetemo 5–10 minut. Da se enakomerno obarva in postane prožno; gl.
nasveti.
Če se nam zdi, da je testo pretrdo, mu primešamo še malo vode. Če je premehko, mu dodamo še malo moke.
■ Testo oblikujemo v kroglo. Ovijemo ga v prozorno folijo in pustimo počivati 30 minut. Pri sobni temperaturi.
■ Spočito testo razdelimo na 4 približno enake kose; 3 ovijemo v prozorno folijo. Prvi kos testa razvaljamo ročno ali s strojčkom za testenine.
■ Testo narežemo z nastavkom za rezanje testa. Če tega nimamo, testo pomokamo, zvijemo in narežemo na želeno širino. Narezane obesimo na kuhalnice, položene čez globok lonec. Lahko si pomagamo tudi s stojalom za sušenje perila, pri čemer vrvice tesno ovijemo s prozorno folijo.
■ Blago posušene testenine zvijemo v majhna gnezdeca. Sušimo jih še 10 minut.
Serviranje
Domači rezanci ali
domače testo za testenine so odlična izbora za pripravo neštetih odličnih testenin.
Izboljšanje
Rezančno testo je okusnejše, če namesto celih jajc uporabimo ustrezno težo rumenjakov. Seveda upoštevamo težo jajc brez lupine.
Nasveti
■ Jajca segrejemo na sobno temperaturo pred pripravo testa. Iz hladilnika jih vzamemo do največ 2 uri pred pripravo. Hitreje gre, če jih iz hladilnika preložimo v toplo vodo. Za 5 minut.
■ Če ne potrebujemo vseh testenin, odvečne čez noč posušimo pri sobni temperaturi. Posušene zapremo v pločevinasto škatlo ali v vrečko. Hranimo jih lahko več mesecev.
Pojasnila
■
Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Kar pa ne pomeni, da z gladko moko ne moremo speči kakovostnega kruha. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Ideje
gl.
rezančno testo (številne
ideje)
Opombe
■ Domače testo za testenine pripravljamo kot neke vrste terapijo. Priprava je dokaj preprosta in hitra, rezultat pa nas navda s ponosom in zadovoljstvom. Domači rezanci so opazno okusnejše od industrijskih, pa še skuhamo jih hitreje. Sveže pripravljeni domači rezanci so kuhani v 2–3 minutah.
■ Razlika med mehko in ostro moko ni v tipu moke (vsebnost mineralov / pepela), ampak v načinu mletja oz. velikosti delcev moke.
Zanimivosti
Italijani poznajo več kot 300 vrst
testenin. Delijo jih v 3 glavne kategorije:
pasta corta (kratki rezanci),
pasta lunga (tanjši in debelejši rezanci ter špageti) ter
pasta ripiena (nadevane testenine, npr. ravioli in tortelini). Čas kuhanja testenin, naveden pri posameznem receptu ali na embalaži, je približen. Zato proti koncu kuhanja vedno nekajkrat preverimo, če so testenine že kuhane. Seveda na zob. Čas kuhanja testenin je namreč odvisen od kakovosti testenin, letnega časa, sestave vode in celo nadmorske višine kraja, kjer kuhamo.
Opozorila
Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domači ozki rezanci ali
domače testo za testenine (izvirno:
domaće tagliatelle)
Monika Topalko, z bloga
Bakenoir (angl.)
■ številni različni viri