Predpriprava
KEKSI. Zmehčano maslo in vse druge sestavine ugnetemo v gladko testo. Ovijemo ga v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Za 60 minut.
Priprava
■ KEKSI. Klasičen pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 190 stopinj.
■ Testi položimo na blago pomokano delovno površino. Razvaljamo ga pribl. 2 mm debelo. S pomočjo manjšega kozarca (4–5 cm) izrežemo testene kroge. Sproti jih polagamo v pekač.
Ko nam ostanejo rumenjaki (številne ideje).
■ Ostanke testa na hitro pregnetemo in ponovimo postopek. Kekse pečemo pribl. 8 minut. Da se začnejo barvati po spodnjem delu.
■ Pečene kekse ohladimo.
Z izhlapevanjem vode (dodane in iz sladkorja) postaja sladkorni sirup vse bolj vroč (!). Pazimo, da nam ne špricne na kožo.
■
ITALIJANSKA MERINGA. Beljake in ščepec soli stepamo, da se spenijo. Dodamo 80 g sladkorja in stepamo pri najvišji hitrosti. Da dobimo čvrst beljakov sneg v katerem ni sledi sladkorja.
■ Želatino prelijemo z 2 žlicama hladne vode. Počakamo, da nabrekne.
■ V majhni kozici pristavimo 0,6 dl hladne vode, agavin sirup ali med in 100 g sladkorja. Vaniljev strok podolžno razpolovimo in izpraskamo semena. Stresemo jih v kozico. Na površini se začnejo hitro tvoriti mehurčki. Kuhamo brez mešanja, da dobimo sirup, ki je nekoliko bolj redek od medu; gl.
kuharski leksikon. Sirup med kuhanjem nekoliko potemni, z agavinim sirupom manj.
■ Sirup odstavimo in vmešamo želatino.
■ Beljakov sneg stepamo pri najvišji hitrosti. Z večje višine v tankem curku pazljivo (!) nalivamo sladkorni sirup. Nikoli na metlice (!). Če ne upoštevamo navodil, lahko beljake skuhamo. Stepamo, da dobimo čvrst beljakov sneg. Hitrost znižamo, mešanico pa stepamo še 10 minut. Da se meringa ohladi. Če se zdi preredka, jo pustimo nekaj minut.
■ SESTAVLJANJE. Meringo nadenemo v dresirno vrečko z okroglim nastavkom. Če je nimamo, uporabimo vrečko za zamrzovanje, ki ji odrežemo en kotiček. Peno brizgamo na sredino prvega keksa, da se razširi vse do roba. Ne skrbi zaradi (a)simetrije. Podobno obrizgamo vse kekse. Če nam pena ostane, jo lahko nabrizgamo po že nabrizgani. Kekse s peno sušimo prib. 2 uri pri sobni temperaturi.
■ PRELIV (pripravimo tik pred koncem sušenja pene). Pripravimo
vodno kopel. Nad njo položimo kotliček/skledo, v katero stresemo sesekljano čokolado. Dodamo maslo in oboje stopimo med občasnim mešanjem.
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
■ Čokoladno masleno mešanico nalijemo v globljo skodelico.
Munchmallow primemo za keks, del pene pa pomočimo v čokolado. Višek čokolade odcedimo, pecivo pa položimo na v pekač. Podobno pripravimo preostale. Kdor želi, lahko po čokoladi potrese čokoladne drobtinice.
■ Pekač s pecivom položimo v hladilnik. Da se čokolada strdi.
Serviranje
Domači munchmallow, ki je po okusu povsem enakovreden industrijskemu, ponudimo brez dodatkov.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Pravilno kuhan sladkorni sirup doseže temperaturo 116 stopinj. Kdor nima termometra, malo sirupa kane v hladno vodo. Sirup je kuhan, če se izoblikuje mehka, penasta kroglica. Pravimo ji tudi drobni/mali biser ali mala kepica.
■
Francoska meringa je najbolj preprosta za pripravo, a je najmanj stabilna. Če jo uporabimo takoj, ni problema.
Italijanska meringa terja kuhanje sladkorja in uporabo termometra za sladkor. Je pa lahka kot pero in jo odlično kombiniramo s stepeno smetano in s sadnimi kašami.
Švicarsko meringo, ki je najbolj gosta in najbolj sijoča, stepamo nad vodno kopeljo. Da jo segrejemo, segreto pa stepamo, da se ohladi. Zadnji dve sta obstojni 1-2 dni v hladilniku. Čeprav je meringa najboljša, takoj ko je narejena.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Proizvodnja čokolade. Kakavova semena sušijo na soncu, fermentirajo, posušijo, izkoščičijo, pražijo in stiskajo. Iz kakavove mase iztisnejo kakavovo maslo.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
Z izhlapevanjem vode (dodane in iz sladkorja) postaja sladkorni sirup vse bolj vroč (!). Pazimo, da nam ne špricne na kožo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domači munchmallow ali
krhki keksi z italijansko meringo in čokolado (izvirno: domaći munchmallow)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča