Priprava
■ DOMAČI MLADI SIR. (gl.
foto strip) Veliko gosto cedilo položimo nad širšo emajlirano posodo. Cedilo obložimo z gazo, potem pa skozenj precedimo surovo (!) mleko. Posodo z mlekom položimo na hladno (a ne v hladilnik) za 24 ur. Da se skisa, na vrh pa splava maščoba oziroma smetana.
■ Smetano z vrha skisanega mleka poberemo z žlico (fotografija 2); gl.
shranjevanje. Ločimo jo po teksturi, pa tudi po blago rumenkasti barvi.
■ Z ostrim nožem zarežemo v skisano mleko manjše kocke ali pravokotnike (fotografija 3). Od velikosti kock/pravokotnikov je odvisno, koliko sirotke bo vseboval sir: večje kocke, več sirotke.
■ Posodo položimo v pečico, ki jo prižgemo na 100 stopinj. Za 60–90 minut, da sir potone na dno, sirotka pa splava na površje (fotografija 4).
■ Temperaturo v pečici povišamo na 150 stopinj. Za 15 minut.
■ Temperaturo v pečici povišamo na 200 stopinj. A le za 10–15 minut (!), nakar pečico ugasnemo. Posodo pustimo v pečici, da se skupaj z vsebino hladi čez noč.
■ Ohlajeni sir s penovko zajemamo iz posode, pri čemer pazimo, da kocke ostanejo cele. Odcejenega polagamo v plastične posodice s pokrovčki (fotografija 5). Ko je prva posodica polna, jo nekoliko nagnemo, sir pa blago pritisnemo s prsti. Da odcedimo odvečno sirotko. Podobno pospravimo ves sir.
■ Posodice zapremo s pokrovčki, potem pa jih položimo v hladilnik.
Shranjevanje
Domači mladi sir lahko hranimo v pokritih posodicah v hladilniku do 10 dni. Smetano, ki smo jo pobrali s površine nekoliko stepemo. V hladilniku jo lahko hranimo do 5 dni.
Uporaba
Domači mladi sir lahko ponudimo kot prigrizek oz. kot eno od sestavin sirove plošče. Uporabljamo pa ga lahko tudi pri pripravi
burekov in drugih jedi.
Nasveti
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku. Čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek. A pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Ljubitelji sirov v Parizu obvezno obiščemo kultno trgovino
Cantin (Marie-Anne), 12, rue du Champ de Mars, eni eno od pariških sirarskih ikon.
Pojasnila
Kravje mleko je sestavljeno iz 87,5 % vode, 3,5 % mlečne maščobe, 7,4 % mlečnega sladkorja, 3,6 % beljakovin in 0,7 % mineralnih soli. Številne pomembne hranilne snovi se v mleku skrivajo v nemastnem delu. Količina hranilnih snovi v (pol)posnetem mleku torej ni bistveno manjša kot v polnomastnem.
Različice
Opozorila
■ Posoda, cedilo gaza in drugi pripomočki za pripravo domačega kravjega sira morajo biti popolnoma čisti. Operemo jih v vroči vodi, brez uporabe detergentov. To je pomembno za trajnost sira. Če se mleko ne skisa, vsebuje preveč antibiotikov. Ali druge snovi, ki zavirajo rast mikrobov kisanja ali jih celo ubijejo.
■ Sterilizirano in homogenizirano mleko je termično in mehansko najbolj obdelano. Takšno je po pisanju številnih raziskovalcev nezdravo in eden glavnih krivcev za številna obolenja.
Zanimivosti
Francoska kmetica Marie Harel iz normandijske vasi Camembert je v času po francoski revoluciji (1789) istoimenski sir naredila skupaj z duhovnikom iz pokrajine Brie. Verjetno edini sir na svetu, za katerega natančno vemo, kdo je njegov avtor.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domači mladi sir (izvirno:
domaći mladi kravlji sir), s portala
coolinarika (hrv.)
■ številni različni viri