Priprava
■ (za kakih 80 čokoladic) Krompir olupimo, narežemo na četrtine in skuhamo.
■ Piškote zmeljemo ali zdrobimo s kuhinjskim valjarjem. Čokolado sesekljamo. Plitev pekač (24x40 cm) obložimo s peki papirjem.
Pripravo lahko poenostavimo in pripravimo nekakšne rezine. Maso oblikujemo v debelejšo ploščo. Prelijemo jo z glazuro, ohladimo in narežemo.
■ Kuhan krompir odcedimo in pretlačimo. Še vročemu dodamo sesekljano čokolado in koščke masla. Premešamo, da se oboje stopi.
■ Po vrsti in enega za drugim vmešamo piškotne drobtine, sladkor v prahu, kakav, rum in olje. Maso postrgamo v pekač. Oblikujemo jo v ploščo, debelo pribl. 1 cm. Pekač položimo v hladilnik za 30 minut.
■ ČOKOLADNA GLAZURA (pripravimo jo tik pred koncem hlajenja kolača). Pripravimo
vodno kopel nad katero položimo skledo. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa stresemo v skledo. Stopimo jo med občasnim mešanjem. Kdor uporablja mikrovalovko, čokolado stopi v njej.
■ Stopljeni čokoladi primešamo olje.
»Čas priprave« vključuje tudi čas hlajenja mase in glazure.
■ Na delovno površino položimo list peki papirja. Ohlajeno čokoladno mešanico narežemo na ploščice 6x2 cm. Vsako ploščico pomočimo v glazuro. Višek čokolade odcedimo, ploščico pa položimo na papir. Počakamo, da se glazura strdi.
■ Ko se glazura strdi, z ostrim nožem obrežemo čokolado, ki se je razlila ob ploščice.
Serviranje
Domače rumove ploščice se ne servirajo. Odložimo jih nekam, da so pri roki. V toplejših mesecih v hladilnik.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Kekse Petit-Beurre lahko nadomestimo s keksi Albert ali s podobnimi maslenimi keksi. Lahko tudi s kakšnimi brezglutenskimi.
■ Temna čokolada med drugim vsebuje triptofan. Ki sodeluje pri proizvodnji živčnega prenašalca serotonina. Počasno topljenje čokolade na jeziku vzbuja izločanje endorfina, naravnega hormona sreče. Ki ga telo proizvaja med seksom. Vsebuje pa tudi feniletilamin. Snov v možganih (posebej pri zaljubljenih), ki se pretvarja v dopamin v središču za zadovoljstvo. Delu možganov, v katerem doživljamo tudi orgazem.
■ Nizozemski kakav (
Dutch cocoa) je uveljavljeno ime za alkaliziran kakav. Najboljši prihaja iz nizozemske firme
Van Houten, kjer je g. C. J. Van Houten izumil proces priprave kakava v prahu. Davnega l. 1828. Surovi kakav je trpek, grenak in kiselkast. Z dodatkom alkalnih snovi (soda bikarbona) med praženjem, se kakavu zmanjšajo kislost, trpkost in grenkoba. Pridobi tudi na okusu in barvi.
Opozorila
Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domače rumove ploščice (izvirno:
rum kasato; rum bars)
Tanja Leković, z bloga
KUHINJA zaposlene žene (srb., angl.)
Tanja Leković