Priprava
■ Manjši pravokotni tortni model obložimo s peki papirjem.
■ Maslo in sladko smetano segrevamo pri srednji temperaturi. Da se maslo stopi. Temperaturo zvišamo, mešanico pa zavremo in odstavimo. Takoj vmešamo kokosovo moko.
»Čas priprave« ne vključuje časa hlajenja kolača (2–3 ure) in kock (vsaj 30 minut).
■ Maso postrgamo v pekač. Po vrhu jo poravnamo in ohladimo na sobno temperaturo.
■ Model pokrijemo s prozorno folijo. Preložimo ga v hladilnik za 2–3 ure.
■ Model vzamemo iz pečice. Strjeno maslo zrežemo na manjše kocke ali rezine. Zložimo jih na pladenj, tega pa položimo v hladilnik.
■ ČOKOLADNA GLAZURA. Sladko smetano pristavimo z nadrobljeno čokolado in z maslom. Segrevamo pri srednji temperaturi. Da se čokolada in maslo stopita. Gladko premešamo in ohladimo do toplega.
■ Ohlajene kocke / rezine pomakamo v glazuro. Pomagamo si z zobotrebcem, ki ga zabodemo v kocko / rezino. Namočene znova zlagamo na pladenj. Preložimo ga v hladilnik vsaj za 30 minut. Da se glazura strdi.
Serviranje
Domače Bounty kocke ali
kokosove kocke s čokoladno glazuro, za vse letne čase in za vse starosti.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Kokosovo moko proizvajajo iz zmletega mesa kokosovih orehov. Posušeno meso kokosovega oreha, imenovano kopra, rafinirajo, potem pa iz njega proizvajajo kokosovo maslo, kokosovo mast, kokosove kosmiče in kokosovo moko. Vsebuje dvakrat več vlaknin kot pšenična moka in je brez glutena.
■ Poznamo več vrst masla. Smetanovo maslo je nesoljeno maslo iz sveže smetane. Čajno maslo je kakovostnejša različica masla. Domače maslo ponavadi proizvajajo iz nepasterizirane smetane; znano je po slankastem in izrazitem okusu. Slano maslo vsebuje 1,5-2 g soli/100 g.
Kokosova moka vsebuje veliko vlaknin. 2-krat več kot pšenična in kar 5-krat več kot riževa.
■ Proizvodnja čokolade. Kakavova semena izpostavijo soncu. Sledi fermentacija. Zrna nato posušijo, očistijo in odstranijo koščice. Semena pražijo, prepražena pa stiskajo. Nastane gosta, tekoča, rjava kakavova masa. Ko maso izpostavijo visokemu pritisku, iz nje iztisnejo kakavovo maslo. Preostanek zmeljejo v kakavov prah. Kakavovo maslo, kakavova masa in kakav v prahu so glavne surovine za čokolado.
Čokolada že od nekdaj velja za afrodiziak. Zadnji azteški vladar, cesar Montezuma II., je dnevno zaužil celo do 40 tekočih čokolad dnevno.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domače Bounty kocke (izvirno:
domaće bounty kocke) s portala
VRISAK (bos.)
■ številni različni viri