Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Domače arašidovo maslo

    Izjemno dišeč in okusen, skoraj popoln namaz in dodatek k številnim sladicam, zgolj iz arašidov in ščepca soli. Domače arašidovo maslo lahko uživamo z žličko, mažemo ga na kruh in uporabljamo pri pripravi številnih sladic.
    4.60 20 št. oseb: Neznano čas priprave: pribl. 30 min. zahtevnost: (4.60; 20 ocen) 14. junij 2015 št. ogledov: 7104
    Uredil: Urednik
    Izvirno: Na tanjiru
    Receptov: 15400
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 300 g nepraženih neslanih arašidov
    • ščepec morske soli
    • 1 žlička olja, po potrebi

    Priprava

    ■ Pečico ogrejemo na 160 °C.
    ■ Arašide stresemo v klasičen pekač, ki ga za kakih 15 minut položimo v ogreto pečico. Oziroma za toliko časa, da se blago obarvajo in komajda zadišijo; gl. opozorila. Vmes pekač enkrat ali dvakrat na hitro potresemo.
    ■ Arašide nekoliko ohladimo. Če imajo tanko rdečo kožico, jih stresemo na kuhinjsko krpo. Zavite dobro zmanemo, da kožica odpade.
    ■ Arašide stresemo v mešalnik (blender); gl. nasveti. Dodamo dober ščepec soli in miksamo pri najvišji hitrosti kake 3 do 4 minute (z manj zmogljivim mešalnikom lahko ob številčnejših odmorih traja tudi 15 minut), da se arašidi spremenijo v blago tekočo pasto; gl. triki. Vmes mešalnik nekajkrat ustavimo in z roba mešalne posode postrgamo koščke, ki se oprimejo roba. Na fotografijah lahko vidimo nekaj faz miksanja; gl. pojasnila.
    ■ Nazadnje domače arašidovo maslo poskusimo in po potrebi dosolimo; gl. tudi izboljšanje.
    Domače arašidovo maslo predenemo v čist kozarček za vlaganje, ki ga dobro zapremo in položimo v hladilnik. Rok trajanja je 14 dni.

    Serviranje

    ■ Oreškasto maslo lahko uživamo z žličko neposredno iz kozarčka, a pri tem zaužijemo občutno število kalorij. Ponudimo ga kot klasičen namaz: mažemo ga na (opečen) kruh (blago premazan z ekstra deviškim kokosovim oljem), potresemo s cimetom, pokapljamo z medom (varčno, da med ne preglasi okusa arašidov) ali z javorovim sirupom ali obložimo z narezanimi breskvami ali jabolki in potresemo s priljubljenimi semeni. Gl. tudi ideje.
    ■ (Opečen) kruh, namazan z domačim arašidovim maslom, je odličen obložen z narezano banano. Hrustljavo noto dodamo, če ga potresemo s chia semeni.

    Nakup

    ■ Segajmo po eko vzgojenih arašidih. Največji pridelovalci so Kitajska, Indija in ZDA, kjer najpogosteje uporabljajo umetna gnojila in (rakotvotne) pesticide.
    ■ Oluščene oreške kupujemo za sproti, ker hitro postanejo žarki.

    Nadomestek

    Domače arašidovo maslo praviloma lahko nadomeščamo z industrijskim arašidovim maslom, a na račun slabše kakovosti in višje cene. Večina industrijsko pridelanega arašidovega masla vsebuje velike količine soli, sladkorja, (hidrogeniziranega) olja, lecitina in drugih dodatkov. Če pa že segamo po industrijskih različica, izbiramo maslo z napisom 100 % arašidovo maslo.
    ■ gl. različice, ideje

    Izboljšanje

    Preprosto oreškasto maslo, ponavadi zgolj iz izbranega oreška in ščepca soli, lahko po okusu izboljšamo z različnimi sladili (pazljivo z medom, ki lahko nekoliko zatre okus lešnikov), s kakavom, s stopljeno čokolado ali s čokolado v prahu ali/in z začimbami, na primer s cimetom, vaniljo, ingverjem ali kardamomom. Je pa vprašanje, če so ti dodatki v resnici kakšno izboljšanje; gl. opombe.

    Nasveti

    ■ Oreške, še posebej izluščene (mlete) hranimo v hladilniku ali zmrzovalniku, da dlje ohranijo kakovost in hranilno vrednost.
    ■ Vsaka sol ni sol. Prečiščena, rafinirana sol vsebuje neustrezno visoko koncentracijo natrijevega klorida ter dodatke proti strjevanju in za lepšo barvo. Uporabljajmo nerafinirano morsko sol.
    ■ gl. nakup

    Triki

    Če po 5 minutah miksanja ugotovimo, da so arašidi le drobno zmleti, pomeni, da je naš mešalnik preslaboten. Pomagamo mu tako, da lešnike prelijemo z žličko olja nevtralnega okusa. Če je potrebno, kasneje dodamo še malo olja, a le po žličkah, postopoma.

    Pojasnila

    ■ Ščepec soli da oreškastim maslom bolj poln, izrazitejši okus.
    ■ V prvi fazi arašide zmeljemo. V drugi je videti, da se nič ne spreminja. Potem opazimo, da postanejo vlažni in se začnejo lepiti za dno mešalne posode. Nato se cela zmes ponavadi slepi v kroglo, a naj nas to ne moti. Miksamo naprej, da se zmes razlije po posodi in postane na videz mazava. V zadnji fazi miksanja dobimo gladek, mehak in blago tekoč namaz.

    Različice

    ■ Če nam pri namazih ugaja nekoliko zrnata struktura, del oreškov drobno zmeljemo, nazadnje pa jih primešamo že gotovemu maslu. Vse skupaj miksamo le še nekaj sekund.

    Ideje

    ■ Arašidovo maslo najpogosteje uporabljamo v afriški in tajski kuhinji, najbolje* pa ga kombiniramo z (abecedno): čokolado*, bananami, grahom, v juhah* in karijih, s kokosom*, kokosovim mlekom*, kumarami, medom, v omakah, s paprikami, v pečenih sladicah (keksi, mafini), v pomakah, z rižem, stročjim fižolom, tempehom, testeninami* (zlasti azijskimi), tofujem* ali/in z zeljem.
    ■ Domače maslo lahko pripravimo iz katerih koli oreškov, pa tudi iz semen, zlasti iz sončničnih, bučnih in sezamovih (tahini). Včasih moramo zaradi gladke teksture dodati žličko nevtralnega olja, najbolje kokosovega.
    ■ Z žličko oreškastega masla številnim sladicam izboljšamo okus in hranilno vrednost. Dodamo ga lahko kremnim sladicam (kreme, pudingi), kašam, granolam, (sadnim) jogurtom, zmešančkom, pečeni ali blanširani zelenjavi, vroči čokoladi, solatnim prelivom (zlasti za solate z rižem, bulgurjem, testeninami, kuskusom, kamutom, prosom ipd.) in podobno.
    ■ Oreškasto maslo je odličen nadev za številne sladice iz kvašenega testa (številne ideje); zlasti za buhteljne, rogljičke in kifeljčke.
    ■ Oreškasto maslo lahko vmešamo v testo številnih sladic, še posebej tistih brez pečenja, kot vezivo pa tudi različnim energijskim ploščicam. Z oreškastim maslom lahko pred nadevanjem ali serviranjem premažemo palačinke , zlasti bananine ali jabolčne, pa tudi ameriške palačinke

    Opombe

    ■ Pozabili smo na prvinske okuse. Zaradi številnih dodatkov, ki zasvajajo, ustvarjajo vtis boljšega okusa in škodijo. Gore sladkorja, umetne arome, ojačevalci okusa, podaljševalci trajnosti, privlačna barvila, nepotrebne maščobe in številni drugi, celo kancerogeni dodatki. Tudi zato pustimo vsaj temu maslu njegov bazični okus (back to basics!).
    ■ Iz določene količine oreškov dobimo enako količino masla. A le, če med kratkimi odmori med miksanjem, s stranic mešalne posode strgamo prilepljene oreške.
    ■ Arašidi ne sodijo med oreške (lešniki, mandlji, orehi ipd.), kot zmotno misli precej ljudi, ampak med stročnice (fižol, grah, čičerka ipd.). Za razliko od drugih stročnic pa arašidi dozorijo pod zemljo. 

    Opozorila

    ■ Arašide lahko nekoliko prepečemo, a ne pretiravajmo, ker lahko zagrenijo.
    ■ gl. nakup, zdravilni učinki

    Zdravilni učinki

    (domnevni)
    Oreški so bogati z vitamini in minerali, nikakor pa ne zanemarimo njihove visoke vsebnosti (povečini dobrih) maščob in velikega števila kalorij.

    Zanimivosti

    ■ Arašidi so lahko tudi ameriški oreški, ameriški lešniki, kikirikiji, podzemski oreški ali zemeljski oreški.
    ■ gl. opombe

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept domače arašidovo maslo (izvirno: puter od kikirika) Milica Knežević, z bloga Na tanjiru (srb.)
    ■ številni različni viri 
     

    Sorodni recepti

    Karamelni mandljev namaz s cimetom
    Karamelni mandljev namaz s cimetom je eden najboljših in najbolj zdravih sladkih namazov sploh. Polnega in karamelnega ...
    (5.00; 18 ocen)
    Čokoladno mandljev namaz
    Najbolj preprosta mešanica dveh izjemnih živil: iz vrhunske stopljene čokolade in iz oepečnih, v pasto zmiksanih ...
    (5.00; 13 ocen)
    Karamelna marmelada
    odličen namaz za na kruh, palačinke in druge sladice; s segrevanjem dobimo ...
    (5.00; 9 ocen)
    Presna domača nutella brez mleka
    Delež lešnikov je 45, v industrijski pa 13 %. Delež sladkorja pod 10, v industrijski pa 57 %. Presna domača nutella ...
    (5.00; 25 ocen)
    Kostanjev pire
    Preprosta, gladko zmiksana mešanica kuhanega kostanja. Ki ga olupimo in še enkrat skuhamo s sladkorjem in z ...
    (5.00; 11 ocen)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.523 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani