Priprava
■ Pašteto pripravimo s paličnim mešalnikom (v malo širši posodi) ali v multipraktiku, najbolj fino pa pripravimo s pasiranjem.
■ Tunino (iz olja ali vode) dobro odcedimo; gl. tudi
opombe. Odcejeno stresemo v posodo; če uporabimo ribo iz vode, prilijemo žlico ekstra deviškega olivnega olja. Na hitro premešamo, da ribo nadrobimo.
■ V skledi zmešamo limonin sok, sojino omako in gorčico. Dodamo tunino (inčunove filete in sesekljan česen, če ju uporabimo) in vse skupaj gladko zmiksamo.
■ Maslo narežemo na koščke, ki jih enega za drugim vmešamo v zmiksano mešanico. Ko enega povsem vmešamo, dodamo naslednjega. Če delamo s paličnim ali z multipraktikom, naj bo na hitro, da se maslo ne topi.
■ Nazadnje vmešamo sveže mleti poper in mileramo, najbolje z žlico. Po okusu dodamo še mleto papriko ali/in sesekljana zelišča (gl.
izboljšanje). Pašteto poskusimo in jo po okusu dodatno začinimo. Nazadnje jo nadenemo v steklen kozarček, ki ga zapremo in položimo v hladilnik. Da se
domača tunina pašteta nekoliko ohladi.
■ Pašteto pred serviranjem ogrejemo na sobno temperaturo, da se lepo maže.
Serviranje
Domača tunina pašteta se prileže z izbranim
kruhom, s
krušnim pecivom, z
opečenimi kruhki ali s
hrustljavčki (krekerji). Namazano pokapljamo z najboljšim oljčnim oljem. Poleg lahko ponudimo še kakšno rezino paprike ali/in paradižnika. Pikantni namazi so tudi sestavina številnih (obloženih) kruhkov, kanapejev, sendvičev in podobnih jedi.
Shranjevanje
Domača tunina pašteta se v hladilniku obdrži 3–4 dni. A ni bojazni, saj hitro poide.
Nadomestek
■ Mileramo lahko nadomestimo s kislo smetano. Le da odcedimo tekočino z vrha, količino pa zmanjšamo na 25–30 g.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
gl.
nasveti
Nasveti
Pri nakupu konzervirane tunine izbiramo ribe rožnate barve.
Pojasnila
■ Po Japonski klasifikaciji ločimo 5 vrst sojine omake:
koikuchi (temna, predstavlja večino celotne produkcije),
usukuchi (svetla),
tamari, saishikomi in
shiro (bela).
■ Mileram je gost mlečni izdelek, ki ga pridobijo z obiranjem smetane z mleka in s fermentacijo. Vsebuje 30 % mlečne maščobe.
Različice
gl.
namazi (številne
različice); pašteta (številne različice);
tunina pašteta (številne različice) ipd.
Ideje
gl. tunina v olju (številne
ideje)
Opombe
Težko je najti tunino v kakovostnem olju, zato je boljša izbira tista iz salamure (ponekod piše v vodi ali v lastnem soku). Odcejeni primešamo žlico kakovostnega oljčnega olja. Sicer je tunina v kakovostnem olju kakovostnejša, je bolj okusna in bolj kremasta.
Opozorila
■ Ko si v dilemi:
domača tunina pašteta ali industrijska, ne razmišljaj predolgo. V industrijskih je delež ribe zelo majhen. Večino paštete tvorijo voda, škrob, rafinirano olje, včasih celo sladkor, pa še (ne)potrebni aditivi.
■ Pri nakupu sojinih omak pozor! Številne industrijsko pridelane vsebujejo škodljive aditive. Segajmo po dražjih omakah, pripravljenih z naravno fermentacijo sojinih zrn, soli in studenčnice.
■ Pri mleti rdeči papriki je zelo pomembno, da je čimbolj sveža. Starejšo od enega leta zavržemo, po nekaterih virih celo starejšo od pol leta.
Zanimivosti
Zmaz je namaz, ki ga na hitro zmažemo. Tale že sodi mednje.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domača tunina pašteta (izvirno: pašteta od tunjevine) z bloga
Na tanjiru (srb.)
■ številni različni viri