Priprava
■ Paradižnike očistimo in narežemo na večje koščke. Česen olupimo in ga pretlačimo v posodo z narezanimi paradižniki. Prilijemo olje, dodamo sol, lovorova lista in osmukano baziliko. Pristavimo, zavremo in kuhamo 10 minut.
■ Paradižnike pretlačimo s pasirko, uporabimo nastavek z večjimi luknjicami. Ventilatorsko pečico ogrejemo na 150 stopinj. Pasirko očistimo, potem pa paradižnik pretlačimo še skozi nastavek z najmanjšimi luknjicami.
■ Klasična pekača namažemo z oljem in nanju nalijemo pretlačen paradižnik. Položimo ju v ogreto pečico za kakih 6 ur. Vsebino premešamo vsako uro.
■ Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo, oprane pa položimo v pečico, ogreto na 100 stopinj. Vroče kozarčke napolnimo z vročo mezgo. Dobro zaprte ovijemo v kopalno brisačo, da se povsem ohladijo.
Shranjevanje
Domača paradižnikova mezga ali
paradižnikov izvleček se v temnem in hladnejšem prostoru ohrani več mesecev. Če na površini opazimo začetek plesni, jo odstranimo, kozarčke pa shranimo v hladilnik. V hladilniku hranimo tudi kozarček, ki ga enkrat načnemo.
Uporaba
Domača paradižnikova mezga ali
paradižnikov izvleček je izvrsten dodatek številnim (pikantnim) jedem. Za okus in za barvo.
Nadomestek
Z domačo paradižnikovo mezgo nadomeščamo številne industrijske različice. Z nepotrebnimi aditivi.
Izboljšanje
■ Za pripravo paradižnikove omake je najprimernejši povsem zrel, mesnat, sladkast in jajčast paradižnik. Takšen ima malo soka in semen, pa veliko sočnega, aromatičnega in rdečega mesa. Najokusnejše so italijanske sorte
San Marzzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino.
■ gl.
opombe
Nasveti
Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave.
Pojasnila
Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
■ gl. paradižnik (številne
ideje); paradižnikova mezga
■ Improvizirajmo. Paradižnik najbolje* odišavljamo/začinjamo z (abecedno): baziliko*, česnom, čilijem, črni, poprom*, drobnjakom, kisom* (zlasti balzamičnim, šerijevim, vinskim), majaronom, meto, origanom, pehtranom, peteršiljem, soljo*, timijanom in/ali žafranom.
Opombe
■ Med številnimi vrstami bazilike lahko izbiramo rastline različnih barv, različnega vonja in z različno močnim okusom.
■ Na Siciliji, od koder domnevno prihaja recept, mezgo več dni sušijo na soncu.
Opozorila
Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus.
Zanimivosti
Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domača paradižnikova mezga ali
paradižnikov izvleček (izvirno: paradižnikov ekstrakt)
Karmen Mlinar, z bloga
Zibelka
■ številni različni viri