Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 160 stopinj.
V domačo granolo lahko kombiniramo tudi druga semena oz. oreščke. Z razmerjem po svoje. Pomembno je, da jih imamo vsega skupaj pribl. 200 g.
■ Kokosovo maslo stopimo; gl.
kuharski leksikon. Stopljenega zmešamo z agavinim sirupom in s 3 žlicami vode.
■ Mandlje, čokolado in sončnična ter bučna semena ločeno sesekljamo. Drobno do grobo, glede na to, kakšna tekstura nam je všeč. V skledi zmešamo kosmiče, mandlje, sončnična in bučna semena, sezam in čokolado. Tudi kokosovo moko, če se odločimo zanjo.
Kokosovo maslo lahko nadomestimo z arašidovim, z mandljevim ali z ekstra deviškim olivnim oljem.
■ Na suhe sestavine nalijemo mešanico sirupa in kokosovega masla. Dobro premešamo. Granolo stresemo v pekač. Razprostremo jo na pribl. 1 cm debelo plast. Položimo jo v segreto pečico za kakih 20 minut. Da se po vrhu zlato rjavo obarva. Nekateri viri priporočajo, da granolo med pečenjem nekajkrat premešamo.
■ Suho/kandirano sadje (npr. rozine, datlji,
oranžat) drobno narežemo.
■ Pečeno granolo ohladimo v pekaču. Ohlajeni primešamo narezano sadje.
■ Granolo nadevamo v pločevinasto škatlo ali v kozarec za vlaganje. Dobro ga zapremo in hranimo na hladnem.
Serviranje
Domača granola je visoko kalorična hrana za zajtrk. Uživamo jo z mlekom ali z jogurtom, obogatimo pa s svežim sadjem. Npr. z bananami, jagodami ali/in z borovnicami. Z domačo granolo lahko potresemo sladoled.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Mandljeva jedrca so lahko okrogla ali podolgovata. Dobri izluščeni mandlji imajo enotno barvo, na dotik pa se ne zvijajo. Imajo sladek in oreškast okus, tisti z ostrim in grenkim okusom pa so že žarki.
■ Sončnična semena so plodovi sončnic (
Helianthus annuus), ležijo v cvetnih košaricah s premerom do 50 cm. Sveža ali pražena (ne)soljena semena so priljubljen prigrizek. Nesoljena sveža uporabljamo pretežno v veganski kuhinji. Iz olupljenih semen stiskajo (ekstra deviško) sončnično olje.
Agavin sirup lahko nadomestimo z javorovim, z yacon sirupom ali z datljevo pasto. Datlje zmiksamo z vodo v razmerju 2:1. V različici za vsejede lahko uporabimo med.
■ Sezam je rastlina iz tropske Afrike, ki zraste do 1 m visoko. Ima 2-3 cm dolge stroke, ki počijo, ko dozorijo. V strokih so jajčasta, do 4 mm dolga semena, ki vsebujejo več kot 50 % dragocenega olja.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
■ Kokosova maščoba je enotno ime za tekoče kokosovo olje in za kokosovo maslo. To je olje, ki se pri temperaturi pod 23 °C strdi. Kokosovo olje proizvajajo iz mesa zrelih kokosovih orehov. Kupujmo ekstra deviško kokosovo olje, ki ima bolj značilen okus po kokosu. Vsebuje tudi več hranilnih snovi.
■ Domačo
granolo lahko zmešamo z medom ali s koruznim sirupom. Tako pripravljeno stisnemo v nekakšne energetske ploščice. Ki jih vzamemo v hribe, na kolesarjenje…
Če uporabimo arašidovo maslo, granoli praviloma dodamo čokolado ali sesekljan presni kakav. Granoli s kokosovim maslom dodamo suho ali/in kandirano sadje.
■ Imeni
granula in
granola sta bili proti koncu 19. st. registrirani blagovni znamki v ZDA. Uporabljali so ju za jedi iz mešanice zapečenih, oslajenih polnozrnatih živil. Musli se razlikuje po tem, da ni pečen. Po navadi tudi ne vsebuje sladil.
Opozorila
■ Kupujmo kosmiče iz ekološko pridelanega ovsa. Naprodaj so grobo ali fino mleti.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin. Ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
domača granola (izvirno:
domaća granola – bazni recept)
Mirela, z bloga
KRUHA I… (hrv.)
■ številni različni {{viri}