Priprava
■ Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
■ (za 14 večjih piškotov) V skledo presejemo mandljevo moko in sladkor v prahu. Kardamom zmeljemo na mešanico, potem pa nanjo naribamo muškatni orešček. Prilijemo beljak in rožno vodico, nato pa vse skupaj zmešamo. Da se sestavine povežejo v testo.
■ Zajamemo za žlico testa, ki ga med dlanmi oblikujemo v kroglico. Povaljamo jo po pistacijah (če nimamo lističev, pistacije grobo sesekljamo) in položimo v pekač. Kroglico sploščimo na 1 cm debel piškot. Podobno oblikujemo še preostale piškote. Sredi priprave pečico ogrejemo na 170 stopinj.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za kakih 20 minut. Da se piškoti bledo zlato obarvajo.
■ Pečene piškote ohladimo.
■ Glazura. V skodelici gladko razmešamo sladkor v prahu in sveže stisnjen sok granatnega jabolka. Glazuro z žličko šarasto nanesemo po ohlajenih piškotih. Počakamo, da se glazura strdi.
Serviranje
Dišeči mandljevi piškoti s pistacijami so odlično drobno pecivo. S cveticami so še posebej atraktivni.
Nasveti
Mandljeva jedrca zlahka olupimo, če jih na hitro blanširamo. Prelijemo jih z vrelo vodo, pustimo 30-60 sekund, odcedimo, ohladimo pod tekočo hladno vodo in olupimo. Preprosto samo malo stisnemo kožico, da poči, mandelj pa zleze iz nje. Nazadnje mandlje dobro posušimo: na zraku, v suhi ponvi ali v pečici.
Triki
■ Trdo mandljevo lupino lažje razbijemo, če mandlje pred tem v pekaču nekoliko popečemo v segreti pečici.
■ Če nam zmanjka sladkorja v prahu, v multipraktiku preprosto drobno zmeljemo kristalnega.
■ Kako granatno jabolko očistimo v 10 sekundah (
video).
Pojasnila
■ Pistacije so sinonim za oreške
prave pistacije (Pistacia vera). Drevo zraste do 12 m visoko, ima 10-20 cm dolge liste in lahko doseže starost do 300 let. Korenine lahko poženejo do 15 m globoko. Pistacije so 3- do 4-krat dražje od drugih oreščkov, zato ker drevo potrebuje kar 15-20 let, preden začne obilneje roditi.
■
Muškatovec zraste do 20 metrov visoko, vsako leto pa rodi do dva tisoč oranžno rumenih sadežev. Ko dozorijo, njihov mesnati del poči in se pokaže škrlatna ovojnica, muškatni cvet, ki obdaja temno rjavo koščico, v kateri je muškatni orešček. Šele ko notranjost semena začne ropotati, ga lahko razbijemo.
■ Kardamom je naprodaj v treh različicah. Najbolj cenjen je zeleni kardamom, umetno sušen. Nekoliko slabši je svetlejši, sušen na soncu. Najslabši je beli kardamom, ki je umetno obarvan s kemikalijami.
Različice
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje); pistacije (številne
ideje)
Opombe
Dišeči mandljevi piškoti s pistacijami so variacija na priljubljeni iranski kolač za zaljubljene.
Opozorila
■ Večino mandljev v Evropo uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
■ Priprava slaščic zahteva natančnost in upoštevanje receptov. Tudi veliki slaščičarski mojstri pri slaščicah uporabljajo kuhinjsko tehtnico.
Zanimivosti
Mandljevec zraste do 10 metrov visoko. Cveti spomladi, obirajo pa ga jeseni.
Viri
■ dopolnjen recept
dišeči mandljevi piškoti s pistacijami
■ številni različni viri