Priprava
■ DIŠEČI MNDLJEVI KEKSI S POMARANČAMI. Klasičen pekač obložimo s peki papirjem.
■ Pomarančno lupinico drobno naribamo. Sok obeh citrusov ožamemo. Jajci blago razžvrkljamo z vilicami.
■ V večji (mešalni) skledi zmešamo obe moki, sladkor, pecilni prašek in sol. Na sredi naredimo jamico, v katero stresemo pomarančno lupinico. Prilijemo razžvrkljani jajci, pomarančni in limonov sok ter vaniljev izvleček. Sestavine dobro premešamo, nato pa vmešamo neolupljene mandlje. Testo je lepljivo.
■ Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Dlani si blago pomokamo, potem pa testo razdelimo na 2 dela. Vsakega razvaljamo na pribl. 30 cm dolg svaljek, ki ga blago potlačimo. Svaljka položimo v pekač, tega pa za 20 minut položimo v ogreto pečico.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Svaljka hladimo 5 minut, nato pa ju previdno odluščimo od papirja.
■ Svaljek režemo poševno z ostrim nožem na rezine, široke pribl. 1 cm. Polagamo jih nazaj v pekač. Nato pekač še za 10 minut položimo v ogreto pečico, da se rezine zlato obarvajo.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Kekse obrnemo, pekač pa še za 8 minut položimo nazaj v pečico.
■ Pečene kekse ohladimo.
Serviranje
Dišeči mandljevi keksi s pomarančami so hrustljav prigrizek k skodelici čaja ali kave.
Nadomestek
■ Amarantovo moko lahko nadomestimo s fino, v moko mletimi lešniki.
■ Okusen
vanilijev izvleček lahko pripravimo tudi doma. Obvezno, če se pogosteje sladkamo z domačimi dobrotami.
Nasveti
■ Brezglutenska amarantova moka je hitro pokvarljiva, zato je najbolje, če semena meljemo sproti, v mlinčku za kavo. Moko lahko tudi zamrznemo.
■ Izluščene ali/in mlete oreške kupujemo za sproti, saj hitro postanejo žarki. Hranimo jih v hladilniku.
■ Sestavine za kekse praviloma ogrejemo na sobno temperaturo, če ni v receptu izrecno zapisano drugače. Tako se sestavine lepše povežejo.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
Ideje
gl.
mandlji (številne
ideje)
Opombe
Priprava slaščic zahteva natančnost in upoštevanje receptov. Tudi veliki slaščičarski mojstri pri slaščicah uporabljajo kuhinjsko tehtnico.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Večino mandljev uvažamo iz ZDA, kjer jih pridelujejo intenzivno, pomeni z vsem arzenalom kemije. Z letali škropijo drevesa s hormonskimi pripravki, da bi istočasno zacvetela in dozorela, kar poceni nabiranje. Preberimo deklaracijo.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume vse pogosteje okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
dišeči mandljevi keksi s pomarančami (izvirno:
amaranth cantuccini no butter no olive)
Patricia Scarpin, z bloga
Technicolor Kitchen
■ številni različni viri