Priprava
■ Pekač za kruh (12x25 cm) obložimo s peki papirjem.
■ POSIP. Arašide blago opečemo v suhi ponvi. Opečene ohladimo in grobo sesekljamo. Da so vmes tudi večji koščki in celo celi arašidi.
Drobna finesa so olupljeni datlji. Zelo preprosto: operemo jih pod tankim vodnim curkom, kjer kožica odpade kar sama.
■ DATLJEVA PASTA. Datlje operemo in izpeškamo. Dobro odcejene stresemo v blender ali multipraktik. Dodamo arašidovo maslo in zmiksamo. V enotno, gosto in lepljivo zmes.
■ PODLAGA. V skledici zmešamo ovseno moko in 0,6 dl datljeve paste. Mešanico vtisnemo na dno pekača. Po njej enakomerno nanesemo preostalo datljevo pasto. Po njej potresemo arašide, ki jih blago vtisnemo v pasto s prsti.
■ Pekač pokrijemo s prozorno folijo. Položimo ga v zamrzovalnik. Le tako dolgo, da lahko zloženko lepo režemo.
■ Maso narežemo na 7–8 rezin. Položimo jih na pladenj, ki ga pokrijemo s prozorno folijo. Vse skupaj preložimo v zamrzovalnik.
Najbolje, da količine takoj podvojimo. Rezin hitro zmanjka.
■ ČOKOLADNA GLAZURA. Čokolado sesekljamo, sesekljano pa pristavimo v lončku. Prilijemo olje in počasi (!) segrevamo. Da se čokolada stopi. Stopljeno nalijemo v globljo posodo.
■ Pripravimo pladenj, ki ga obložimo s peki papirjem. Rezino potopimo v čokoladno glazuro. Da jo obda po vseh straneh. Višek čokolade odcedimo, rezino pa položimo na pladenj. Podobno glaziramo še preostale.
Če nimamo izjemno sočnih datljev, lahko uporabimo kakšne druge. Le da jih namočimo v toplo vodo za 15-20 minut. Da postanejo mehkejši in lepljivejši.
■ Pladenj z rezinami položimo v hladilnik. Da se čokolada strdi.
Serviranje
Datljeve rezine z arašidi, domači snickers, priljubljeno sladkanje na bolj zdrav način.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Datlji so plodovi pravega datljevca (
Phoenix dactylifera), palme, ki zraste 15-30 m visoko. Ima 3-5 m dolge pahljačaste liste s trni. Prve sadove rodi po 8-10 letih. Tri glavne kultivirane skupine datljev so mehki (npr.
barhee, halawy, khadrawy, medjool), polsuhi (npr.
dayri, deglet noor, zahidi) in suhi (npr.
thoory). Najokusnejši so
medjool, naprodaj tudi pri nas.
■ Datljeva pasta je naravno sladilo iz datljev in vode v razmerju 2 : 1. Oboje gladko zmiksamo v blenderju, nima pa pasta tako gladke teksture kot
datljev sirup, med ali nektar. Trše datlje za datljevo pasto pred miksanjem namočimo v vodo za nekaj ur ali čez noč. Datljeva pasta se obdrži v steklenem kozarcu v hladilniku nekaj tednov.
■ Plodovi arašidov rastejo v zemlji in v njej zrastejo šele po oploditvi rumenih cvetov. Cvetne peclje namreč potisnejo plodove v zemljo in ti se njej razvijejo in dozorijo v svetlo rjave stroke. Arašidi ne sodijo med oreške (lešniki, mandlji, orehi ipd.), kot zmotno misli večina, ampak med stročnice (fižol, grah, čičerka ipd.).
Čokolada je v evropsko umetnost prodrla l. 1745, ko je znameniti pastel Čokoladarica upodobil francoski slikar Jean-Etienne Liotard. Izvirnik hranijo v Dresdnu.
■ Pravi čokoholik prej ali slej odkrije vrhunske tuje čokolade. Najboljše so francoske blagovne znamke (abecedno):
Dalloyau,
Debauve & Gallais,
La Maison du Chocolat,
Valrhona in
Weiss, sledijo pa jim
Barry,
Menier in
Poulain. Enake kakovosti sta italijanski blagovni znamki
Amedei in
Domori ter belgijski
Callebaut in avstrijski
Zotter.
Opozorila
■ Datlji vsebujejo snovi, ki lahko pri občutljivejših izzovejo glavobol.
■ Največji pridelovalci arašidov so Kitajska, Indija in ZDA, kjer najpogosteje uporabljajo umetna gnojila in (rakotvorne) pesticide. Tudi zato berimo deklaracije in segajmo po ekološko gojenih arašidih.
■ Vložek v eko čokolade se obrestuje. Raziskovalci so ugotovili, da so nekatere komercialne čokolade kontaminirane z zelo visokimi odmerki svinca. Večina čokolad vsebuje tudi lecitin, pridobljen iz soje. Največji ponudnik lecitina so ZDA, kjer je soja vse bolj problematična zaradi onesnaženosti z gensko spremenjenimi organizmi. Samo ekološko certificirani izdelki vsebujejo ekološko certificirani lecitin ali pa so celo brez njega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
datljeve rezine z arašidi, domači snickers (izvirno:
štanglice sa urmama i kikirikijem / zdraviji snikers)
Ana V. Đurđević, z bloga
prstohvat soli (srb.)
■ številni različni viri
Ana V. Đurđević