Predpriprava
Rikoto nekaj ur (!) cedimo v cedilu, obloženem z gazo.
Priprava
■ Tortni model (17–18 cm) obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 180 stopinj, z rešetko na sredini.
Kdor ne more brez podlage, ima 3 možnosti. Kolač lahko izboljšamo z nekaj dodatki; oboje gl. kuharski leksikon.
■ Precejeno rikoto stepamo pri srednji nizki hitrosti 1–2 minut. Da postane povsem gladka. Dodamo sladkor in naribano pomarančno lupinico (kdor jo uporabi) in na hitro stepemo oboje. Nazadnje na hitro (!) vmešamo jajca, enega za drugim (!). Ko vmešamo prvega, dodamo naslednjega. Ko vmešamo drugega, dodamo tretjega. Nikakor ne stepamo predolgo (!).
■ Testo postrgamo v model. Kolač pečemo 50–60 minut. Iz pečice ga vzamemo, ko je ob robu pečen. Na sredini pa še blago valovi. Kdor ima kuhinjski termometer, v sredini optimalno pečenega kolača izmeri 65 stopinj. Kolač lahko spečemo v vodni kopeli, da ne razpoka; gl.
kuharski leksikon.
Čudežni skutin cheesecake iz treh sestavin je približek njujorškega sirčkovega kolača in zažganega baskovskega cheesecakea. Boljšega naredi prav rikota.
■ Pečeni kolač ohladimo na sobno temperaturo v modelu. Ohlajeno preložimo v hladilnik. Vsaj za nekaj ur, najbolje pa kar čez noč. Naslednji dan je najbol okusen.
Serviranje
Čudežni skutin cheesecake iz treh sestavin ali
skutni kolač s tremi sestavinami lahko potresemo s sladkorjem v prahu. Odličen je s svežim jagodičevjem, s posameznim ali z mešanim. Lahko pa jagodičevje zmiksamo, z omako pa prelijemo kolač. H kolaču se priležeta tudi stepena smetana ali
čokoladna omaka.
Shranjevanje
Ohlajen
čudežni skutin cheesecake iz treh sestavin ovijemo v prozorno folijo. V hladilniku ga lahko hranimo do 3 dni. Za zamrzovanje kolač narežemo, kose pa položimo na pladenj. Zamrzujemo jih 30 minut. Zamrznjene posamično shranimo v
zip vrečke. Kolač se obdrži v zamrzovalniku do 30 dni.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Rikota (
ricotta) ima blag, nekoliko sladkast okus in vsebuje malo maščob, pribl. 5 %. Zaradi drugačne beljakovinske sestave je rikota lažje prebavljiva kot skuta. Njen okus je manj kisel, tekstura pa bolj gladka.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Pomarančno lupinico lahko nadomestimo z limonovo. Testu lahko primešamo za pest čokoladnih kapljic. Ki jih pred tem položimo v zamrzovalnik za 30 minut. Testo lahko dodatno odišavimo s semeni polovice vaniljevega stroka ali z žličko vaniljevega izvlečka.
Kos kolača vsebuje pribl. 150 kalorij.
■ Kdor ne more brez podlage, ima na voljo 3 možnosti.
1. Prva je krhko testo, ki ga razvaljamo 3 mm debelo. Z njim obložimo dno in rob modela za pite. Po dnu ga prešpikamo z vilicami. Nalijemo pripravljeno mešanico in spečemo po navodilu.
2. Podlago naredimo z mešanico 150 g drobtin graham krekerjev, 72 g stopljenega masla in 50 g sladkorja. Vtisnemo jo v model in pečemo 10 minut. Na pečeno podlago nalijemo našo mešanico in spečemo po navodilu.
3. Podlago pripravimo z mešanico piškotnih drobtin iz 200 g digestive keksov in 100 g stopljenega masla. Mešanico vtremo na dno modela, pečemo pa jo 10 minut. Pripravljeno mešanico nalijemo na ohlajeno podlago. Spečemo po navodilih.
Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši: bele kokoši nosijo bela jajca, rjave pa rjava. Barva lupine ne vpliva na kakovost jajc.
■
Čudežni skutin cheesecake iz treh sestavin je lahko še lažji. V rikoto vmešamo rumenjake. Potem pa nežno še beljakov sneg, stepen, da se na površju tvorijo mehki vršički.
■ Kolač zagotovo ne razpoka, če ga spečemo v vodni kopeli. Tortni model ovijemo v dva lista alu folije. Položimo ga v globlji pekač in vanj nalijemo testo. V pekač nalijemo toliko vroče vode, da sega do polovice višine modela. Kolač pečemo pribl. 60 minut pri 170 stopinjah.
Opozorila
Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki pomaranče in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230). Ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, pomarančo položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čudežni skutin cheesecake iz treh sestavin ali
skutni kolač s tremi sestavinami (izvirno:
ricotta cheesecake – just 3 ingredients)
Andrea Soranidis, z bloga
the PetiteCook
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Andree Soranidis
Andrea Soranidis