Priprava
■ Tortni model (20 cm) obložimo s peki papirjem. Dvakrat. Dno pekača ovijemo v alu folijo. Da sega skoraj do vrha.
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj, samo spodnje gretje. Rešetko položimo na spodnje vodilo.
■ Beljake stepemo, da se na površini tvorijo mehki vršički. Pretrdo stepenega snega ne moremo gladko vmešati k drugim sestavinam.
Po izvirnem receptu uporabimo »sirček Philadelphia«, a je maskarpone boljša izbira.
■ Rumenjake in maskarpone gladko stepemo. Da dobimo gosto kremo. Prilijemo kondenzirano mleko in stepemo še vse skupaj.
■ Polovico snega nežno vmešamo v maskarponejevo kremo. Nazadnje podobno vmešamo še preostali sneg.
■ Testo nalijemo v model. Tega preložimo v globok pekač, v katerega nalijemo vročo vodo. Ki naj sega za 2–3 prste visoko. Kolač pečemo v vodni kopeli 45–50 minut.
Kondenzirano mleko je mleko, iz katerega izpari del vode. Razlikujemo ga glede na količino odvzete vode. Lahko je sladkano.
■ Pečico ugasnemo, vratca pa odpremo. Kolač hladimo v pečici 30 minut.
■ Kolač preložimo na servirni krožnik ali na podstavek za torte. Po njem presejemo sladkor v prahu.
Serviranje
Čudežni kolač iz treh sestavin, brez moke ali
brezglutenski maskarponejev kolač s tremi sestavinami narežemo in ponudimo.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Maskarpone se razlikuje od drugih kremnih sirov po okusu, teksturi in vsebnosti maščob. Je mehkejši in opazno bolj kremen ter nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Vsebuje vsaj 2x več maščob kot
sirček Philadelphia. Prav maščobe mu dajo bogatejšo in gostejšo teksturo. V ustih se preprosto topi. Drugi kremni siri imajo nekoliko pikanten okus, maskarponejev pa je blag. Kljub temu maskarpone lahko nadomeščamo z drugimi kremnimi siri. Bližnji sorodnik maskarponeja je
crème fraîche.
Če nimamo kondenziranega mleka, v mešalniku zmešamo 200 g mleka v prahu, 40 g zmehčanega masla in 80 g sladkorja. Med mešanjem postopoma prilijemo 1,5 dl vrele vode. Ohladimo.
■ Maskarpone je lahko ena od sestavin priljubljene omake iz štirih sirov, lepo se ujame z gorgonzolo in s pekorinom. Z maskarponejem lahko pripravimo odlično omako, v kombinaciji s pršutom, s klobasami, z orehi ali/in z gobami. Maskarpone primešamo zelenjavnim omakam za testenine, da vse skupaj kremasto poveže. Pred zaključnim počivanjem ga primešamo rižotam in pravkar kuhanim polentam. Da poudarimo tako želeno kremoznost.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Opozorila
Znanstveniki svetujejo, da zdrav posameznik ne bi smel zaužiti več kot 5 jajc tedensko. Vključno tudi jajca v jedeh, ki jih zaužijemo. Eno samo jajce vsebuje 186 mg holesterola. Posamezne raziskave količino omejujejo celo na 3 jajca tedensko. (2019)
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čudežni kolač iz treh sestavin, brez moke ali
brezglutenski maskarponejev kolač s tremi sestavinami (izvirno: nur 3 zutaten!) z YouTube kanala
Schnell Lecker Einfach
■ številni različni viri