Predpriprava
ČUDEŽNI JAJČNI KOLAČ Z MEDOM. Rumenjake in jajci ogrejemo na sobno temperaturo. Iz hladilnika jih vzamemo 60 minut pred pripravo kolača.
Priprava
■ (gl.
FOTO STRIP) Rumenjake, jajci in sladkor v prahu stepemo. Le toliko, da se sestavine povežejo.
■ Med pristavimo v manjšim kozici. Segrevamo ga pri srednji temperaturi, da zavre. Kuhamo ga 2 minuti, da izpari nekaj odvečne tekočine.
■ Tortni model (15 cm) temeljito (!) namažemo z maslom po dnu in steni. Še bolje, če dno modela pred tem obložimo s peki papirjem. Model potresemo z moko, odvečno moko otresemo iz modela.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj. Rešetko v pečici položimo na sredino.
■ Jajčno zmes začnemo znova stepati pri srednji hitrosti (!). Vreli med med stepanjem v tankem curku prilivamo po steni posode. Vse skupaj stepamo še toliko časa, da dobimo gosto, bledo zmes. Katere volumen se med stepanjem podvoji. Zmes nekajkrat premešamo s kuhalnico ali z lopatico, da se znebimo večjih zračnih mehurčkov.
■ Moko presejemo na jajčno zmes skozi gosto cedilo ali kuhinjsko sito. Sestavine stepemo pri najnižji hitrosti, da se povežejo.
■ Testo nalijemo v model. Model primemo z obema dlanema, potem pa z njim nežno nekajkrat udarimo ob delovno površino. Da odstranimo še zadnje zračne mehurčke.
■ Pekač položimo v ogreto pečico za 15–16 minut; razlika v 1 minuti pečenja je vidna na fotografijah; na drugi fotografiji je kolač po 15, na tretji pa po 16 minutah peke. Ljubitelji bolj tekoče različice kolač pečemo točno (!) 15 minut; gl.
pojasnila. Kolač je pravilno pečen, ko model nežno potresemo, kolač pa na sredini zaniha. Če ne, je že prepečen.
■ Model s pečenim kolačem preložimo na rešetko ali na mrežico. Hladimo ga vsaj 30 minut. Pa ne se sekirat, ko se sicer lepo vzhajan kolač sesede. Tako mora biti.
Serviranje
Čudežni jajčni kolač z medom ali
medeni kolač z jajci je enako odličen topel, ohlajen na sobno temperaturo ali dobro ohlajen.
Nadomestek
Lahko moko nadomestimo z mandljevo moko za brezglutensko različico?
Jajčni kolač z medom (po 15 minutah pečenja)
Nasveti
Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Z različnimi vrstami medu v odtenkih spreminjamo tudi okus in barvo sladice. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus. Med ne sme biti preveč tekoč. To je prvi znak, da ne gre za najvišjo kakovost. Curek medu se pri pretakanju ne sme gladko vlivati. Mora se prelagati, gubati sem ter tja.
Triki
Če jajce ubijemo na delovni površini, ne na robu posode ali z vilicami, vanj zagotovo ne zaidejo koščki lupine.
Pojasnila
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Samo najkakovostnejše pečice se segrejejo na nastavljeno temperaturo. Odstopanja so lahko celo do 30 stopinj. Odstopanje pri temperaturi domače pečice izmerimo s kuhinjskim termometrom.
■
Postopek zorenja in pridelave medu: zorenje medu v panju, odvzemanje satov, transport v točilnico, odkrivanje satja, točenje, precejanje in posnemanje.
Jajčni kolač z medom (po 16 minutah pečenja)
Različice
Ideje
■ gl.
jajce (številne
ideje);
med (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opombe
Vsak med po določenem času kristalizira. Kristalizacija je zadnja oblika medu, ki med hkrati naravno konzervira. Kristaliziran, dobro zaprt med lahko v temnem prostoru (o)hranimo nekaj let. Ko ga želimo utekočiniti, postavimo kozarec z medom v posodo z vročo vodo.
Opozorila
Jajca iz baterijske reje so najcenejša. Znesejo jih kokoši, ki so neusmiljeno zaprte v kletke (13-18 kokoši/1 m2). Jajca trgovskih blagovnih znamk so iz te reje.
Zanimivosti
■ Na vprašanje, kaj je bilo prej, kokoš ali jajce, smo dobili znanstven odgovor: najprej je bila kokoš. Znanstveniki iz univerz v
Sheffieldu in
Warwicku so v jajčni lupini odkrili ovocledidin-17, ki sodi v družino proteinov, podobnih lecitinu. Ugotovili so, da brez tega proteina jajca v takšni obliki sploh ne bi mogla obstajati. V nadaljnjem raziskovanju so našli izvor tega proteina v kokošji maternici in zaključili, da jajce ne more nastati brez nje.
■ Slovensko čebelarstvo ima nadvse spoštljivo tradicijo. Čebelar Anton Janša iz Radovljice je bil že v 18. st. eden vodilnih čebelarskih strokovnjakov. Cesar ga je povabil na Dunaj, kjer ga je imenoval za prvega učitelja čebelarstva na svetu.
Jajčni kolač z medom
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čudežni jajčni kolač z medom ali
medeni kolač z jajci (izvirno:
the imploding honey custard cake)
Mandy Lee, z bloga
LADY&PUPS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Mandy Lee
Mandy Lee