Pri tem receptu je bil kot merska enota uporabljen kozarec 3 dl. Lahko uporabimo tudi večjega ali manjšega, pomembno je enako razmerje med zdrobom, moko in sladkorjem. Ki ga prilagodimo velikosti svojega pekača; gl. foto strip.
Priprava
■ Dno pekača namažemo z oljem in ga tanko potresemo z moko. Da se kolač med peko ne prime.
■ V skledo presejemo moko s pecilnim praškom. Po vrsti dodamo še pšenični zdrob, sladkor in vanilijev sladkor. Dobro premešamo.
■ Jabolka olupimo in jih grobo naribamo; začnimo s kilogramom jabolk, lahko pa, da jih bomo potrebovali več. Jabolka sproti pokapljamo z limoninim sokom, nazadnje pa jim primešamo malo cimeta. Sredi ribanja jabolk pečico prižgemo na 200 stopinj.
■ Po dnu pekača z dlanjo potresemo tanek sloj suhih sestavin. A zadosti debelega, da se skozenj ne vidi dno pekača. Po suhem sloju potresemo debelejši sloj (neožetih) naribanih jabolk. Nato postopek ponavljamo, da porabimo vse sestavine. Po zadnjem suhem sloju izdatno in grobo naribamo maslo. Pekač položimo v ogreto pečico za kakih 40 minut. Da se zlato rumeno obarva.
■ Pečeni kolač ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
čudežni jabolčni kolač potresemo s sladkorjem v prahu, narežemo in ponudimo.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega nadomeščajmo z neškodljivim
domačim; gl.
opozorila.
■ gl.
ideje
Izboljšanje
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
ideje
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo
navadne moke (star izraz je
gladke ali
mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Razlika med mehko (navadno, gladko) oziroma ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov, temveč v velikosti delcev moke. Tako imamo tudi ostro moko tipa 400 in 500, le da so delci veliko večji oziroma bližje zdrobu.
■ Znanih je več kot 7.000 sort jabolk, med najbolj priljubljene pa uvrščamo (abecedno): breaburn; carjevič; discovery; elstar; fantazija; fuji; gala; gloster; geslo;
idared;
jonagold; jonatan; julyred; lonjon; majda; melrose; mutsu; rdeči boskop; summered; topaz; vista bella;
zlati delišes ipd.
■ Cimet je sladkasta začimba majhnega drobnega zimzelenega drevesa, podobnega lovorikovcu. lovorju. S tankih vejic olupijo skorjico; zunanjo zavržejo, notranjo pa zvijejo v palčke s premerom 2,5 centimetra.
Različice
■
FB prijateljica sporoča, da je spekla ta kolač in da ne ve, če bo sploh še pekla štrudelj. Ostro moko je nadomestila z brezglutensko, zdrob pa z ovsenimi kosmiči. Jabolka je potresla z rozinami.
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Jabolka najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, jabolčnim žganjem, klinčki, konjakom, limonami* (lupinica, sok), meto, pomarančami ali/in z vaniljo.
Opombe
Moko pred pripravo testa presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša in da se enakomerno zmeša s pecilnim praškom.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Pecilni prašek praviloma vsebuje tudi aditiv E450, ki vsebuje škodljive fosfate; gl.
nadomestek.
■ Mleti cimet se hitro razdiši.
Zanimivosti
■ Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin, že davnega leta 1957.
■ Jabolka so najpomembnejše sadje na svetu, njihovo znanstveno preučevanje se imenuje
pomologija.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
čudežni jabolčni kolač (izvirno: »čarobni« kolač od jabuka)
Darko Kontin, z bloga
Darkova Web Kuharica (hrv.)
■ številni različni viri